انتخاب پرده برای اتاق خواب و پذیرایی

پرده‌ها یکی از اجزای خانه است که تاثیر زیادی بر روی زیبایی ساختمان دارد به همین دلیل باید در انتخاب آن بسیار دقت کنید. انتخاب پرده برای اتاق‌خواب و پذیرایی کار راحتی نبوده و ملاک های زیادی را برای این کار باید در نظر بگیرید. در ادامه شما را با این نکات آشنا خواهیم کرد.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب پرده

جنس پرده

یکی از نکات مهمی که در هنگام انتخاب پرده باید به آن توجه کنید، جنس پرده می‌باشد. جنس پرده در هر بخش از خانه با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال پرده‌های هال و راهرو باید جنس ضخیم تری داشته باشند تا شکیل تر شده و در برابر نور از خود مقاومت نشان دهند. جنس پرده های موجود در آشپزخانه بهتر است نازک باشد تا نور کافی را وارد فضا کرده و به راحتی بتوانید آن را بشویید. توصیه می‌شود از پرده‌هایی که ایستایی خوبی دارد و به قولی شق و رق تر می‌ایستد برای فضای پذیرایی خود استفاده کنید. پرده ها باید قابل شستشو باشند و چروک نشوند تا در هر زمانی که نیاز باشد بتوان آن را شست.

رنگ پرده

پرده‌ها رنگ های مختلفی دارند ولی در این میان چیزی که حائز اهمیت است، هماهنگی رنگ پرده‌ها با دیوار و دکوراسیون خانه می‌باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که رنگ پرده‌ها بر روی میزان نور ورودی به ساختمان بسیار تاثیرگذار است و باید متناسب با مکانی که پرده بر روی آن نصب می شود، رنگ پرده را انتخاب نمایید.

اندازه پرده

اغلب پرده‌ها از سایز پنجره بزرگ تر هستند تا علاوه بر زیبایی، به خوبی بتوانند نور ورودی ساختمان را کنترل کنند. همچنین در هنگام محاسبه سایز پرده‌ها باید به میزان چین خوردگی و لایه‎های پرده‌ها نیز توجه کنید و در هنگام محاسبه ابعاد پرده‌ها آن را نیز مد نظر قرار دهید. هر چه پرده بزرگ تری برای ساختمان استفاده کنید و فاصله آن را به سقف نزدیک تر کنید، فضای ساختمان شما بزرگ تر به نظر خواهد رسید.

انتخاب میل پرده

پس از انتخاب رنگ و جنس پرده‌ها، باید میل مناسب با نوع پرده را انتخاب کنید. به عنوان مثال با توجه به این که پارچه‌های ابریشمی وزن سنگین تری دارد، در هنگام نصب باید از میل پرده‌های سنگین و محکم تر استفاده نمایید. همچنین در صورتی که میل پرده‌ها توسط پرده پوشانده نمی‌شود، باید رنگ‌های متناسب با پرده را خریداری کنید. استفاده از رنگ طلایی در میل پرده‌ها رواج زیادی دارد.

ترکیب رنگ پرده

معمولا افراد از پرده‌های دو رنگ برای خانه استفاده می‌کنند. باید دقت داشته باشید که رنگ‌های انتخابی باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشد تا بتواند کنتراست جذابی را ایجاد کنند. معمولا پرده‌های زیرین که به آن آستر می‌گویند باید ساده بدون هیچ طرح و نقشی باشند زیرا آسترهای نقش دار زیبایی پرده های رو را کاهش می‎دهد.

انتخاب بهترین رنگ برای پرده

در هنگام انتخاب رنگ پرده نباید تنها بر روی هماهنگی آن با دکوراسیون تمرکز کنید و توجه به فضای ساختمان و محل نصب نیز از جمله عواملی است که در هنگام انتخاب پرده باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از پرده های تیره در ساختمان می‌تواند باعث دلگیر شدن فضا شود به همین دلیل در هنگام سفارش پرده های تیره، نوارهایی با رنگ های روشن در اطراف آن قرار دهید تا با ایجاد کنتراست، جذابیت آن را افزایش دهد.

پرده مناسب اتاق خواب

انتخاب پرده مناسب برای اتاق خواب بسیار حائز اهمیت است. معمولا افراد تمایل دارند که از پرده‌های اسپرت و فانتزی با رنگ‌های روشن استفاده کنند تا فضای خانه را جذاب تر و شادتر کند. ولی در این میان چیزی که اهمیت دارد این است که افراد ترجیح می‌دهند که حریم خصوصی اتاق خود را حفظ کنند و از این رو پرده های بلند و ضخیم برای اتاق خواب مناسب می‌باشد.

انتخاب پرده برای اتاق خواب و پذیرایی

پرده سالن پذیرایی

سالن پذیرایی محلی برای دورهمی های دوستانه و فامیلی است و پرده های به کار رفته در آن بسیار در معرض دید بوده و بر روی قضاوت افراد بر روی ظاهر پذیرایی شما تاثیر می‌گذارد. در هنگام انتخاب طرح و ظاهر پرده‌های نشیمن باید به سبک پذیرایی خود دقت کنید و طرحی متناسب با سبک پذیرایی خود را خریداری کنید. در صورتی که از رنگ های تیره برای پرده های سالن پذیرایی خود استفاده می کنید، توصیه می‌شود که در حاشیه پرده ها از نوارهای رنگ روشن استفاده کنید تا فضا دلگیر نشود. همچنین آستری را به صورت ساده و در رنگ هایی مانند سفید و شیری انتخاب نمایید. برای بزرگ تر نشان دادن فضای پذیرایی خود می‌توانید پرده ها را به سقف نزدیک کنید.

انتخاب پرده برای اتاق خواب و پذیرایی

پرده اتاق خواب کودک

پرده های اتاق خواب تاثیر زیادی بر روی میزان خلاقیت کودکان دارد به همین دلیل باید از پرده های رنگ روشن و طرحدار برای اتاق کودک خود استفاده کنید. بهتر است که برای پرده‌های اتاق کودک تنها از یک رنگ استفاده نمایید زیرا ترکیب رنگی می‌تواند تاثیر منفی بر روی اعصاب و روان کودک بگذارد. امروزه پرده ها با طرح های فانتزی و کودکانه به بازار عرضه شده و برای اتاق کودکان بسیار مناسب می‌باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

13 − چهار =

نوشتهٔ پیشین
اصول و مراحل بازسازی خانه‌ها
نوشتهٔ بعدی
بازسازی نمای داخلی ساختمان
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ