اصولی که باید برای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق نوجوان رعایت کنیم

در این نوشتار قصد داریم تا شما را با مهمترین اصولی که باید برای طراحی دکوراسیون اتاق نوجوانان رعایت کنید، آشنا کنیم.

تغییر و تحولات گسترده‌ای در علم دکوراسیون داخلی و چیدمان منازل در سالیان گذشته پیش آمده است. با این اوصاف، باید شاهد این مسئله باشیم که تمام بخش‌های تشکیل یک خانه، اصول و قواعد جداگانه‌ای را برای رسیدن به حالت ایده‌آل خود نیاز دارد. در هر خانه‌ای اتاق‌های نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه مهمترین اعضای تشکیل ‌دهنده دکوراسیون‌های داخلی می‌باشند. اتاق خواب‌‌های یک منزل شکل‌های گوناگونی دارند. در برخی خانواده‌ها که صاحب فرزندی نیستند، اتاق خواب‌ها محلی برای زندگی و استراحت دیگر اعضای خانواده است. اما در برخی خانه‌ها که دارای کودکان کوچک هستند، اتاق خواب‌هایشان محلی برای رشد و بازی و ترقی آنها به شمار می‌رود.

برخی خانواده‌ها دارای فرزند نوجوان دختر و پسر می‌باشند، که اتاق خواب‌هایشان محلی برای مطالعه و استراحت و گوشه‌ای برای خلوت آن‌هاست.‌ بنابراین چیدمان و دکوراسیون آن بسیار مهم است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این مساله بپردازیم.

اصول طراحی دکوراسیون اتاق نوجوانان

به این مسئله توجه داشته باشید، که اتاق فرزند نوجوان فضای شخصی مخصوص به او می‌باشد. پس بهتر است، دکوراسیون آن را مطابق با علایق و سلیقه نوجوانان بچینید. حتماً نظر او را برای این کار جویا شوید. اما مسئله‌ای که ممکن است وجود داشته باشد، تصمیمات احساسی و غیرمنطقی نوجوان می‌باشد. این مشکل ممکن است دکوراسیون نامناسب و غیر اصولی در اتاق خواب  به وجود بیاورد. همچنین به همراه آن برای شما هزینه بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. برای حل و رفع این مشکل نکاتی را در این مطالب آوردیم تا تصمیمات خود را با توجه به این نکات به کار ببرید.

دیوار‌ها در اتاق نوجوان

یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده در هر اتاق به ویژه اتاق نوجوان دیوارها می باشد. روی دیوار اتاق خواب نوجوان می‌توانید، تصاویری از شخصیت‌های سلبریتی مورد علاقه نوجوانتان در قالب عکس، تابلو، پوستر و استیکر دیواری نصب کنید. ایده دیگری که می‌توانید از آن بهره ببرید، چسباندن تکه‌هایی از عکس‌های فوتبالیست یا بازیگر مورد علاقه‌شان می باشد. شما می‌توانید حتی دیوار را به شکل یک تخته سیاه در بیاورید که نوجوانتان بتواند با گچ روی آن نوشته‌های مورد علاقه انگیزشی و حتی متن‌های مخصوص به خود را یادداشت کند. یا حتی  تصاویر بامزه و فانتزی را نقاشی بکشد. دیگر عناصری که روی دیوار اتاق خواب نوجوان قرار می‌گیرد، چراغ‌های دیواری آن است. استیکرهای دیواری انتخاب‌های جذاب و ارزان برای دکوراسیون اتاق نوجوان می‌باشد.

طراحی دکوراسیون اتاق نوجوانان پسر

توجه و اهمیت به روحیات و سلیقه نوجوان از مهمترین موارد، هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب پسران به حساب می‌آید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که اگر فرزند شما دیگر به سنی رسیده که به راحتی بتواند بدون دخالت بقیه برای انتخاب رنگ، ملزومات  و دیگر موارد اتاقش خودش نظر بدهد. پس پیشنهاد ما به شما این است که طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب را به کمک خود او انجام دهید. این امر موجب می‌شود که نوجوان شما هنگام استفاده از اتاق خود احساس بهتر و راحت‌تری داشته باشد. یکی دیگر از اصول و ایده‌های جالبی که در طراحی فضای داخلی اتاق نوجوان پسر می‌توانید پیاده کنید، آن است که از چند سبک مدرن و کلاسیک به شکل‌های متعدد استفاده کنید. به عنوان مثال اگر فرزندتان طرفدار خواننده، بازیگر یا تیم ورزشی خاصی است از پوسترهای جذاب در اتاق خواب او بهره ببرید.

دکوراسیون اتاق نوجوانان
اصول طراحی دکوراسیون اتاق پسران

رنگ اتاق نوجوان

همان طور که می‌دانید رنگ بر روی  رفتار آدمها بسیار تاثیرگذار است. خیلی از طراحان هم با آگاهی از این اثرات، رنگ مناسب را انتخاب می‌کنند. از آنجایی که نوجوان در اتاق خواب زمان بسیار زیادی را صرف درس خواندن و خوابیدن می‌کند، خیلی بهتر است که رنگ اتاق خوابش سرد و خنثی باشد. زیرا این رنگ‌ها علاوه بر اینکه آرام بخش هستند، تمرکز لازم برای درس خواندن و مطالعه را هم فراهم می‌آورند. به عنوان نمونه رنگ‌های غالب در اتاق نوجوان سفید و طوسی است. نکته قابل توجه این است که رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی خیلی پر انرژی و هیجان آور هستند که برای مطالعه و محیط خواب چندان گزینه مناسبی نیستند. پس از این رنگ‌ها باید به صورت محدود در اتاق نوجوان استفاده گردد.

بخش مطالعه در دکوراسیون اتاق نوجوانان

مطالعه برای نوجوانان بسیار با ارزش و مهم است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در اتاق خواب نوجوان دختر یا پسر حتما از کتابخانه، میز مطالعه و یک چراغ مطالعه مناسب استفاده کنید. تا نوجوان شما به راحتی بتواند به امور درسی خود بپردازد و مطالعه خود را انجام دهد. میز مطالعه نباید ارتفاع بسیار زیادی داشته باشد. صندلی‌های اتاق مطالعه باید نرم و راحت باشند که باعث اذیت کردن بدن نوجوان نگردد. چراغ مطالعه هم می‌تواند یک آباژور کوچک باشد‌. این نکته را باید گوشزد کرد، که افرادی که عادت دراز کشیدن در هنگام مطالعه دارند در بلندمدت به بدن و ستون فقرات خود آسیب می‌زنند.

نورپردازی مناسب اتاق نوجوان

حتماً به این مورد باید توجه داشته باشید که نورپردازی اتاق نوجوان باید فضای مناسبی را برای درس خواندن و مطالعه وی فراهم کند. پس در کنار چراغ مطالعه بهتر است از نورهای سقفی هم کمک بگیرید. زیرا این نور، فضای مناسبی برای درس خواندن ایجاد می‌کند و از ضعیف شدن چشم نوجوانتان جلوگیری به عمل می‌آورد. ناگفته نماند که برای ایجاد جلوه زیبا و جذاب در اتاق نوجوان می‌توانید از نوارهای تزئینی مانند ریسه‌های جذاب و دیگر مواردی که فرزندتان علاقه دارد کمک بگیرید.

دکوراسیون اتاق نوجوان دختر

همانطور که می‌دانید روحیه دختران، یک روحیه بسیار حساس و لطیف است، که با کوچکترین بی‌نظمی در اصول و رفتار خدشه دار می‌شود. اصولاً دختران بیشتر از پسران به این موضوع علاقه دارند که ساعت‌های بیشتری را از روز در تنهایی بگذرانند. به همین دلیل اتاق خواب دختران یک محل بسیار مهم و ویژه به حساب می‌آید. این محل باید به نوعی طراحی گردد که علاوه بر رعایت اصول دخترانه با سلیقه فرزند شما هم همخوانی داشته باشد. بهتر است از همه فضا و موقعیت‌ها به نحو احسن استفاده کنید. در ادامه چند قدم را برای طراحی دکوراسیون اتاق دختر نوجوان معرفی می‌کنیم.

گام اول

در گام اول به شما پیشنهاد می‌دهیم که در صورت امکان سعی کنید از وسایلی که جای کمتری را در اتاق می‌گیرد استفاده کنید. چرا که اگر وسایل اتاق شما جاگیر و بزرگ باشد، در آخر فضای کمتری برای خوابیدن و نشستن باقی می‌ماند. به دلیل حساس بودن روحیه دخترانه باید دقت و ظرافت بیشتری را در این زمینه به کار ببرید.

دکوراسیون اتاق نوجوانان
طراحی دکوراسیون اتاق خواب دختران

گام دوم

گام بعدی نوبت جاگیر کردن عناصر اصلی اتاق خواب است. یکی از اصلی‌ترین وسایلی که در دکوراسیون اتاق نوجوانان دختر مورد توجه قرار می‌گیرد تخت خواب، میز توالت، کمد و آیینه‌ها هستند. این وسایل اگر به درستی انتخاب و نصب گردند به درستی نیمی از راه را رفته‌اید. پیشنهاد ما به شما این است که از تختخواب‌های کم جا یا تخت‌های تاشو برای فضای اتاق‌های کوچک استفاده کنید.

گام سوم

مورد بعدی که باید در اتاق خواب‌های دختران مورد توجه قرار گیرد، اکسسوری‌هایی است که در این فضاها کاربرد دارد. اکسسوری‌های اتاق دختران شامل پوسترهای دیواری، کاردستی‌ها، ساعت‌های دیواری جذاب، گلدان و گیاهان طبیعی است که دختران به آن علاقه خاصی دارند.

نقش کمد در دکوراسیون اتاق خواب نوجوان

نوجوانان چه پسر و چه دختر در هر سن و سالی که باشند، اصولا وسایل شخصی بسیار زیادی دارند. محافظت و نگهداری از این وسایل به شکل مرتب امری مهم و حیاتی به حساب می‌آید. اگر این مسئله در نظر گرفته نشود، موجب بی نظمی اتاق می‌گردد. پس به شما پیشنهاد می‌دهیم که از یک کمد دیواری یا دراور جادار که دارای قفسه‌های متعددی است استفاده کنید. حتی می‌توانید در این قفسه‌ها لباس، کفش، کتاب و دفتر قرار دهید. برای اطمینان از برآوردن سلیقه نوجوانتان هم حتما ایده های کمد دیواری دخترانه و پسرانه را در نظر بگیرید.

طراحی دکوراسیون اتاق نوجوانان در تهران

همانطور که در اول مقاله گفتیم دکوراسیون‌های اتاق نوجوان چه پسر چه دختر به دلیل پیشرفت و تغییر علم طراحی داخلی دچار تحولات شده‌اند. اتاق‌های نوجوان دارای بخش‌های  بسیار مختلفی است. در کنار ایده‌های نو و منحصر به فرد می‌توانید، جلوه های جذابی به دکوراسیون اتاق نوجوان بدهید. حتی طراحی دکوراسیون اتاق کودکان در خانه‌های کوچک نیز آن‌قدر که فکر می‌کنید کار دشواری نیست. با این حال، این کار تا حدی نیاز به تخصص دارد و بهتر است که زا فراد با تجره در این زمینه کمک بگیرید.

آرشام دکور یکی از مراکز فروش انواع ملزومات دکوراسیون داخلی و متخصص در طراحی دکوراسیون برای انواع محیط‌ها است. علاوه بر آن، این مجموعه انواع خدمات مرتبط با طراحی و ساخت کابینت، کمد دیواری و کفپوش و کاغذ دیواری را نیز در تهران ارایه می‌کند. یکی از خدمات محبوب این مجموعه نیز ارایه خدمات طراحی دکوراسیون داخلی اقساطی در تهران می‌باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو + سه =

نوشتهٔ پیشین
با روش و مراحل نصب کاغذ دیواری آشنا شوید
نوشتهٔ بعدی
کابینت ممبران یا های گلاس؟ کدام یک گزینه بهتری است؟
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ