نکات مهمی که برای بازسازی حمام در ساختمان باید در نظر گرفت

بازسازی منازل در عصری که ما زندگی می‌کنیم به یک اصل جدایی ناپذیر از منزل تبدیل شده است. بازسازی محیط و فضای داخلی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا با تغییر و تحول یک قسمت از آن، به ناچار باید بقیه بخش‌ها هم به روزرسانی شوند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های منزل که بازسازی اصولی را می‌طلبد حمام‌ها می‌باشند. بازسازی حمام‌های قدیمی یا حمام‌هایی که بنا به هر دلایلی فرسوده شده‌ اند، یک امر ضروری می‌باشد. این تغییرات به دلایل مختلف و متفاوتی انجام می‌گردد. به عنوان مثال هرگاه به دلیل پوسیدگی در سیستم لوله کشی و یا علل دیگر، نیاز به تعمیرات آن احساس شود، باید دست به کار شد. در این نوشتار قصد داریم تا به نکات مهم در بازسازی حمام بپردازیم. اگر به این مطلب علاقمند هستید پس تا پایان ما را همراهی کنید.

منظور از بازسازی چیست؟

قبل از اینکه به سراغ نکات قابل توجه در بازسازی حمام برویم، بهتر است با مفهوم بازسازی آشنا شویم. بازسازی هم معنی مرمت است و به هر فعالیت و تغییراتی که بر روی بنا انجام شود تا عمر آن را افزایش دهد، شامل می شود. به عبارت بهتر، یکسری فعالیت‌های اعمال شده بر روی سازه‌های فرسوده و قدیمی، جهت حفظ و نگهداری طولانی مدت آنها را بازسازی می‌گویند. به طور کلی هرگونه تغییری که به منزله تعمیر بنا انجام گیرد را بازسازی می‌گویند. بطور کلی، بازسازی نمای داخلی ساختمان، به منظور زیباتر کردن بنا و افزایش مقاومت بناهای قدیمی بسیار رایج است.

نکات مهم در بازسازی حمام

شاید از نظر بسیاری از افراد بازسازی این بخش از منزل از ضروریت خاصی برخوردار نباشد، اما هنگام ایجاد یک سری مشکلات در قسمت حمام، به ویژه در مجموعه‌های آپارتمانی، قطعاً این مشکل به دیگر طبقات هم سرایت کرده و ایجاد دردسر خواهد کرد. پس باید علاوه بر رفع این مشکل، برای بازسازی نیز اقدام شود. در این بخش به بررسی موارد مهمی که در بازسازی حمام باید در نظر داشته باشید می‌پردازیم.

نکات مهم در بازسازی حمام
نکات مهم در بازسازی حمام

توجه به بودجه مورد نیاز

بطور کلی، هزینه بازسازی بنا تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و این در مورد حمام نیز درست است. در بودجه مورد نیاز برای بازسازی حمام، عوامل مختلفی نظیر متراژ، گستردگی، مقدار تعمیرات مورد نیاز و کیفیت مصالح، مورد توجه قرار می‌گیرد. البته بخش اعظمی از هزینه‌ها صرف دستمزد پیمانکار می‌گردد. حال اگر خودتان توانایی بازسازی را داشته باشید، قطعاً در این هزینه صرفه جویی خواهد شد.

مشخص کردن مقدار و میزان بازسازی

از دیگر نکات مهم در بازسازی حمام ، میزان بازسازی مورد نیاز است. اصولاً همه حمام‌ها به یک اندازه نیاز به بازسازی نخواهند داشت. پس در وهله اول باید تصمیم بگیرد که از نظر عملکردی قصد تغییر دارید یا از نظر ظاهری؟ در هر کدام حدود تغییر را مشخص نمایید. به عنوان مثال ممکن است شکل ظاهری حمام برایتان خوشایند نبوده و قصد تغییر آن را دارید، در صورت تغییر ظاهر، عملکرد آن را دچار اختلال نکنید.

بررسی لوله کشی‌های حمام

یکی از مهم ترین نکات که در بازسازی حمام باید توجه خاصی به آن گردد، بررسی مکرر لوله‌های آب و فاضلاب می‌باشد. هنگام بازسازی حتی اگر قصد تغییراتی در لوله‌کشی ندارید، بهتر است مرتب آن را ارزیابی کنید و بررسی کنید که دچار مشکل نشده و با همان کیفیت قبلی مشغول به کار باشند.

اگر هنگام کندن سقف، دیوارهای اطراف و کف حمام آسیبی به لوله، اتصالات و فاضلاب وارد آمده باشد، بهتر است در اسرع وقت نسبت به اصلاح اقدام نمایید. لوله‌ها و فاضلاب‌ها هر چقدر هم که دارای کیفیت مطلوب باشند، با گذشت زمان دچار پوسیدگی‌های شدید شده و ترک می‌خورند. پس ارزیابی آنها حائز اهمیت است.

تعبیه هواکش قوی از نکات مهم در بازسازی حمام

به دلیل وجود بخار زیاد، رطوبت حمام بالا می‌رود. این رطوبت برای افرادی با مشکلات تنفسی، اصولا خوشایند نیست. به همین دلیل توصیه به نصب هواکش قوی به جا و مناسب است. اگر در طول روز این بخار از بین نرود، انواع قارچ و کپک به سرعت رشد کرده و ایجاد آلودگی خواهد کرد.

نکات مهم در بازسازی حمام
دکوراسیون داخلی حمام

توجه به نورپردازی حمام

یکی دیگر از آیتم‌هایی که در بازسازی حمام بهتر است مورد اهمیت قرار بگیرد، نورپردازی آن است. برای نورپردازی می‌توانید از سوئیچ تنظیم ‌نور استفاده کنید .با استفاده از سوئیچ به راحتی میزان نور را تنظیم می‌کنید. به عنوان نمونه زمانی که قصد آرایش یا شیو کردن صورتتان را دارید به نور بیشتری نیاز خواهید داشت تا به راحتی شیو را انجام دهید. در حالی که در شب و برای گرفتن یک دوش آرامبخش، قطعا به نور کمتری نیاز دارید.

نصب توالت فرنگی در حمام

بسیاری از افراد در بازسازی حمام به این نکته توجه نمی‌کنند. نصب توالت فرنگی در حمام برای خانه‌هایی با فضای کم که تنها یک توالت ایرانی دارند، بسیار ایده جالبی است. قطعاً در هر خانواده‌، فردی هست که توانایی استفاده از توالت ایرانی را بنا به مشکلات متعددی نظیر پادرد، کمردرد و غیره نخواهد داشت. با ساخت و نصب این توالت در حمام بسیاری از مشکلات حل می‌شود. یکی از مزیت‌های نصب آن، مخفی بودن لوله‌ها در دیوار است که فضای زیادی را از حمام نمی‌گیرد و شکل ظاهری آن را برهم نمی‌زند.

توجه به جنس کف حمام

از دیگر نکات مهم در بازسازی حمام  توجه به جنس مفپوش آن است. همانطور که به دکوراسیون و شکل ظاهری حمام توجه می‌کنید، باید به کف و مصالحی که برای آن به کار می‌برید هم توجه خاصی را مبذول فرمایید. با پیشرفت دکوراسیون و روش‌های چیدمان، دیگر طرح‌های قدیمی و خسته کننده‌ای وجود ندارد. کف حمام را با مصالح و متریال مختلفی می‌سازند. امروزه از سرامیک و اکریلیک بیشتر از دیگر متریال استفاده می‌گردد. استفاده از سنگ در دکوراسیون داخلی حمام نیز بسیار پرطرفدار است. اما باز هم این مصالح سلیقه‌ای است. شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود نسبت به کفی مناسب اقدام نمایید.

نکات مهم در بازسازی حمام
توجه به جنس کف در بازسازی حمام

نصب کابینت سینک و پیشخوان

یکی از اجزای اصلی و اساسی در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها همین کابینت و پیشخوان‌ها هستند. با استفاده از آنها در حمام وسایل بسیار زیادی را می‌توانید در آنها قرار دهید. اگر برای نصب و تعویض آنها هزینه بیشتری را صرف نمایید، قطعا سود و منفعت آن را خواهید برد.

تغییر دکوراسیون حمام از دیگر نکات مهم در بازسازی حمام

پس از بازسازی حمام، دکوراسیون آن هم از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. زیبایی حمام، حس بسیار خوبی را به شما می‌بخشد. اولین نکته‌ای که در دکوراسیون حمام باید توجه داشت، رنگ آن است. به کارگیری رنگ‌های جذاب و دوست داشتنی، جلوه مناسبی را به فضای حمام هدیه می‌دهد. اگر فضای حمام شما بزرگ است، می‌توانید درون آن یک وان  قرار دهید.

وان شکل ظاهری بسیار زیبایی به حمام می‌بخشد، اما باید حتماً قبل از نصب، به این فکر باشید که چقدر از آن استفاده می‌کنید. اگر کاربردی برایتان ندارد، بهتر است از نصب آن صرف‌نظر نمایید. قرار دادن سکو زیر دوش به  زیباتر شدن حمام شما کمک خواهد کرد‌. سنگ‌های مرمر یکی از بهترین سنگ‌ها در دکوراسیون حمام هستند.

بازسازی اقساطی در تهران

همانطور که در متن بالا توضیح دادیم، بازسازی حمام بسیار مورد اهمیت است. پس بهتر است آن را جدی بگیرید. این بازسازی علاوه بر اینکه بر ماندگاری و طول عمر حمام می‌افزاید، ظاهر و شکل آن را هم بهبود می‌بخشد. اگر قصد دارید بهترین انتخاب‌ها برای بازسازی ساختمان و به خصوص حمام داشته باشید، می‌توانید بر روی متخصصان گروه آرشام دکور حساب باز کنید. این متخصصان از تجربه‌های فراوانی استفاده کرده‌اند تا بتوانند بهترین‌ها را به شما پیشنهاد دهند.

این مجموعه دارای سال‌ها سابقه در زمینه تغییر دکوراسیون و بازسازی و نوسازی بنا است و از سال‌های گذشته تا کنون به منظور رفاه حال مشتریان عزیز کلیه خدمات خود را به صورت اقساطی ارایه می‌دهد. بدون شک تغییر دکوراسیون اقساطی یکی از بهترین روش‌ها برای کسانی است که بودجه کمی در اختیار دارند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

20 − 3 =

نوشتهٔ پیشین
بهترین راهکارها برای روشن کردن فضای خانه
نوشتهٔ بعدی
کابینت یو شکل آشپزخانه
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ