آشنایی با مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

قطعا شما هم بارها به فکر تغییر دکوراسیون منزلتان به خصوص دیوارها افتاده‌اید. یکی از راه‌های تغییر دکوراسیون خانه تغییر رنگ دیوارها است. شما می‌توانید برای تغییر رنگ دیوارها از رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کنید. امروزه انواع کاغذ دیواری در طرح و رنگ‌های مختلف عرضه می‌گردد. رنگ هم گزینه مناسب و خوبی است. اما رنگ و کاغذ دیواری هر کدام مزیت‌ها  و معایبی دارند، که نمی‌توان به راحتی از آنها گذشت. در این نوشتار به مقایسه کاغذ دیواری و رنگ می‌پردازیم و شما را با مزایا و معایب آنها آشنا می‌کنیم. سپس شما می‌توانید با بررسی آنها تصمیم بگیرید که کدام یک برای خانه‌تان مناسب‌تر است.

دلایل انتخاب کاغذ دیواری به جای رنگ

با مقایسه کاغذ دیواری و رنگ در می‌یابیم که یکی از مهمترین دلایل انتخاب کاغذ دیواری این است، که طرح‌ها و رنگ‌هایی که به وسیله آن می‌توان روی دیوار به وجود آورد با نقاشی دیوارها غیر ممکن است. رنگ‌آمیزی دیوارها هم کاری بسیار عالی و ایده آل است. اما به شرطی که تمایل به تک رنگ بودن دیوار داشته باشید یا از دو رنگ متفاوت اما ساده برای دیوارهای مجاور استفاده کنید. اما اگر بخواهید که طرح و نقش زیبا و خاصی را بر روی دیوار پیاده کنید، استفاده از کاغذ دیواری گزینه مناسب‌تری است.

مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ از نظر ویژگی‌های آنها

در جاهایی که رنگ آمیزی دیوارها نمی‌تواند جلوه خاص و مطلوبی را به شما هدیه دهد، می‌توان از کاغذ دیواری استفاده کرد. به عنوان مثال اگر دیوارهای خانه شما فرمی نازیبا و بد دارد، می‌توان از کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوار بهره برد. همچنین دیوارهای پوشیده شده با کاغذ دیواری خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از دیوارهای رنگ شده تمیز می‌گردند. بنابراین کاغذ دیواری برای فضایی که دیوارهایش زود به زود نیاز به تمیز کردن دارند، مانند اتاق کودک گزینه مناسب و بهتری است.

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ
مقایسه کاغذ دیواری و رنگ از نظر لوکس بودن

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ از نظر لوکس و منحصر به فرد بودن

یکی دیگر از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ این است که کاغذهای دیواری در طرح و رنگ و بافت‌های متفاوتی ارائه می‌شوند. برای دیوارهای کثیف، کاغذ دیواری یک گزینه عالی است. زیرا سوراخ‌ها و کثیفی‌ها را می‌پوشاند.

کاغذ دیواری مقرون به صرفه می‌باشد

کاغذ دیواری‌ها در انواع مختلف و با قیمت‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌گردند. امکان خرید آن برای همه افراد جامعه وجود دارد. بعلاوه، بیشتر کاغذ دیواری‌ها حداقل تا ۱۵ سال عمر می‌کنند.

کاغذ دیواری به آسانی تمیز می‌گردد

کاغذ دیواری راحت و آسان با مواد شوینده رایج تمیز می‌شود. با تمیز کردن‌های مکرر هیچ آسیبی به کاغذ دیواری‌ها وارد نمی‌شود.

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ از نظر مدت زمان نصب

نصب کاغذ دیواری نسبت به رنگ آمیزی دیوار خیلی سریع‌تر است. رنگ آمیزی دیوار طولانی‌تر است و همچنین تا مدتها بوی رنگ ممکن است برای شما آزاردهنده باشد. همچنین در رنگ آمیزی در و دیوارها باید همه وسایل منزل جمع شوند یا روی آنها با پلاستیک یا ملحفه‌ای پوشانده شود تا رنگی نشوند. اما برای نصب کاغذدیواری اصلا احتیاج به چنین کاری نیست.

مقاوم بودن در برابر رطوبت و گرما

یکی دیگر از ویژگی‌های کاغذ دیواری آن است که در برابر گرما و رطوبت و گرد و خاک بسیار مقاوم است.

معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ
معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

در بالا با مقایسه کاغذ دیواری و رنگ، به تعدادی از مزیت‌های انواع کاغذ دیواری نسبت به رنگ اشاره کردیم. با یان حال بدون شک، کاغذ دیواری معایبی هم خواهد داشت که شما را به سمت رنگ می‌کشاند. در ادامه به بعضی از معایب آن اشاره می‌کنیم.

کاغذ دیواری از مد می‌افتد

ممکن است شما با خود بگویید که بعید است به این زودی از کاغذ دیواری منزلتان خسته و دلزده شوید. اما باید بگوییم که طرح‌های کاغذ دیواری از هر نوعی که باشند خیلی زود از مد می‌افتند و هر چقدر هم سالم و خوب باشند و هر چقدر نکات مربوط به انتخاب کاغذ دیواری را رعایت کنید، آنها به دلیل طرح‌هایشان باعث می‌شوند بعد از چند سال خانه شما قدیمی‌تر به نظر می‌رسد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از رنگ استفاده شود. همچنین می‌توانید در زمان انتخاب کاغذ دیواری از خودتان بپرسید که آیا بعد از ۱۵ سال دیگر باز هم این طرح خوب و قشنگ به نظر می‌رسد.

کاغذ دیواری پوسته پوسته و پاره می‌شود

کاغذ دیواری‌های جدید و مدرن نسبت به نمونه‌هایی که در گذشته موجود بوده دوام خیلی بیشتری دارند. و احتمال اینکه پاره یا پوست پوست شوند، خیلی کمتر است. اما اگر حتی یک درصد این مشکل پیش بیاید، نمی‌توانیم راه حل سریع و آسان برای جلوگیری از آن ارائه دهیم. پس بهتر است کودکان خردسال و نوپا آنها را پاره نکنند. زیرا این کودکان قاتل کاغذ دیواری‌ها هستند. اگر بخواهید آنها را ترمیم و یا جایگزین کنید، قطعا با یک پروسه زمان بر و پرهزینه روبرو می‌شوید.

کاغذ دیواری در برابر رطوبت حساس است

از دیگر عواملی که به کاغذ دیواری آسیب می‌زند رطوبت می‌باشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در مناطق با رطوبت بالا زندگی می کنید. بهتر است خیال استفاده از کاغذ دیواری را از ذهنتان دور کنید. یا اینکه راهی را پیدا کنید که توسط آن رطوبت خانه‌تان کاهش پیدا کند. البته به تازگی دسته‌ای از کاغذ دیواری‌ها طراحی و تولید شده اند که نسبت به رطوبت‌ها بسیار مقاومت خوبی دارند.

نصب کاغذ دیواری به فرد متخصص نیاز دارد

در مقایسه کاغذ دیواری و رنگ متوجه می‌شویم که مراحل نصب کاغذ دیواری کاری تخصصی است. قطعاً منطبق کردن طرح و خطوط در کاغذ دیواری‌ها کار آسانی نیست و به مهارت بسیار بالاتری احتیاج است. البته نصاب‌ها با توجه به نوع دیوار منزلتان، چسب مناسب کاغذ دیواری را انتخاب می‌کنند و می‌توانند کار خود را راحت‌تر کنند.

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ
بررسی معایب کاغذ دیواری و رنگ

بعضی از چسب‌های کاغذ دیواری بخار سمی دارند

کاغذ دیواری‌ها هم مانند رنگ‌ها از خود بخارات سمی ساطع می‌کنند. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است از کاغذ دیواری‌ها و برچسب‌هایی که با محیط زیست سازگاری دارند استفاده شود.

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ با بررسی مزایای رنگ

رنگ‌ها هم نسبت به کاغذهای دیواری، یک‌سری مزیت‌هایی دارند که به صورت تیتر وار به آنها اشاره می‌کنیم.

  • رنگ‌های پلاستیکی برای پوشش دادن سقف‌ها گزینه بسیار خوبی‌ هستند.
  • لکه‌های روی دیواری که رنگ شده به راحتی تمیز می‌گردند.
  • رنگ‌ها در سه نوع براق، نیمه براق و مات در بازار وجود دارند.
  • رنگ پلاستیک محلول در آب بوی تندی ندارد و روند نقاشی به سادگی انجام می‌شود.
  • رنگ‌های اکرولیک تنالیته رنگ‌های متنوعی دارند و با محیط زیست بسیار سازگار می‌باشند.
  • رنگهای آکریلیک پوشش‌دهی بالایی دارند و به سرعت خشک می‌گردند و حتی نیاز به کاری هم ندارد.

نصب انواع کاغذ دیواری در تهران

پس از مقایسه کاغذ دیواری و رنگ و بررسی مزایا و معایب آن اگر تصمیم گرفتید دیوارهای خانه‌تان را با کاغذ دیواری بپوشایند، می‌توانید با مجموعه آرشام دکور تماس بگیرید. آرشام دکور در زمینه طراحی و نصب انواع دکوراسیون منزل از جمله نصب انواع کاغذ دیواری متخصص است. بعلاوه این مجموعه کلیه خدمات خود را به‌صورت اقساطی ارایه می‌کند. نصب کاغذ دیواری اقساطی می‌تواند یکی از مزایایی مهم برای افراد با بودجه کم باشد. بعلاوه، استادکاران این مجموعه کار خود در به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انجام داده و دکوراسیونی زیبا و شیک برای خانه شما فراهم می‌کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

بیست + 11 =

نوشتهٔ پیشین
عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان
نوشتهٔ بعدی
روش‌هایی از بین بردن خط و خراش‌ سطح ام دی اف
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ