اصول انتخاب کاغذ دیواری و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر بگیرید

یکی از راه‌های تغییر دکوراسیون منازل، نصب کاغذ دیواری است. سالیان سال است که استفاده از کاغذ دیواری طرفداران زیادی پیدا کرده است. چرا که کاغذهای دیواری در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها یافت می‌شوند و قابل شستشو نیز می‌باشند. تاثیر کاغذ دیواری در دکوراسیون منازل غیرقابل انکار است. از مدل‌های کلاسیک گرفته تا مدرن در خانه‌ها کاربرد فراوان دارد. در این نوشتار قصد داریم تا مهمترین اصول انتخاب کاغذ دیواری مناسب را با هم مرور کنیم.

کاغذ دیواری چیست؟

کاغذ دیواری نوعی روکش برای پوشاندن سطح دیوار می‌باشد که در چهار نوع چاپ کلیشه‌ای، مسطح، سیلک اسکرین و چاپ دورانی طراحی و تولید می‌گردند. کاغذ دیواری‌ها را به صورت متری و رولی می‌توان خریداری کرد.

کاربرد کاغذ دیواری

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، استفاده از کاغذ دیواری کمک قابل توجهی به دکوراسیون منزل شما می‌کند. تا بر خلاف طرح‌های محدودی که با استفاده از رنگ بر روی دیوارها اعمال می‌شود، بتوانید از رنگ و طرح‌های بی‌نهایتی در دکوراسیون منازلتان بهره ببرید. کاغذ دیواری، گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است، که دیوار منزل شان آسیب دیده است و به راحتی نمی‌توانند آن را تعمیر و ترمیم کنند. همچنین برای افرادی که به بوی رنگ حساسیت بالایی دارند و قادر به رنگ کردن دیوار‌های خود نیستند‌، بهترین گزینه استفاده از کاغذ دیواری است.

اصول انتخاب کاغذ دیواری مناسب

انتخاب کاغذ دیواری خوب و مناسب کار سختی است. مخصوصا اگر قبل‌تر هم این کار را انجام نداده باشید. علت سخت بودن انتخاب آن، تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ و جنس کاغذ دیواری در بازار است. همه این عوامل، انتخاب را سخت‌تر می‌کند. در ادامه به مهمترین نکاتی که باید در انتخاب و خرید کاغذ دیواری توجه کنید اشاره می‌کنیم.

انواع کاغذ دیواری

در خرید و انتخاب کاغذ دیواری کاربردی‌ترین و مهمترین نکته‌ای که باید بدانید جنس و نوع آن است. کاغذ دیواری‌هایی که با پوشش وینیل  هستند، یکی از محکم‌ترین و بادوام‌ترین انواع کاغذهای دیواری موجود در بازار می‌باشند. این نوع کاغذ دیواری به راحتی قابل تمیز کردن و شست و شو است. کاغذ دیواری با جنس وینیل، خود دارای دو مدل دیگر است. در اولین مدل ، در قسمت پشتی کاغذ دیواری لایه‌ای از  وینیل می‌باشد. مدل دیگر آن لایه وینیل در قسمت جلویی کاغذ است که این مدل بسیار ماندگاری بهتری خواهد داشت. در ادامه به بررسی انواع جنس کاغذ دیواری که همان‌گونه که گفته شد یکی از اساسی‌ترین اصول انتخاب کاغذ دیواری است می‌پردازیم.

اصول انتخاب کاغذ دیواری
انتخاب جنس کاغذ دیواری

جنس کاغذی

در این نوع از کاغذ دیواری، در کارخانه‌ها به وسیله دستگاه و ماشین‌های مخصوص، طرح‌های مختلفی روی کاغذهای مخصوص چاپ می‌کنند.

جنس بامبو

این نوع کاغذ دیواری‌ها از جنس گیاهان بامبو هستند. این نوع کاغذها، از نظر رنگ و زیبایی، بسیار منحصر به فرد هستند. اما حساسیت بالای آنها در برابر رطوبت باعث شده است تا در محیط‌های مرطوب مانند حمام  مورد استفاده قرار نگیرند.

جنس پارچه

برخی از کاغذ دیواری‌ها از جنس منسوجات مختلف مانند کتان، نمد و ابریشم هستند که قیمت خیلی بالاتری نسبت به بقیه اجناس دارند.

هماهنگ کردن رنگ کاغذ دیواری با وسایل دکوراسیون

حتماً قبل از انتخاب کاغذ دیواری رنگ وسایل خانه را هم مد نظر داشته باشید. چون اگر سنخیت و هماهنگی بین رنگ و نوع کاغذ دیواری، با بقیه وسایل نباشد خانه شما خسته کننده و بی نظم نشان داده می‌شود. همچنین افراد منزل هم احساس کلافگی می‌کنند.

هماهنگ کردن طرح کاغذ دیواری با چیدمان و سبک خانه

منظور از سبک خانه، سنتی و مدرن بودن آن است. برای نمونه اگر بخواهید برای منزل با سبک فانتزی و مدرن کاغذ دیواری انتخاب کنید، باید از کاغذ دیواری‌هایی با طرح ساده و نقش و نگارهای کم استفاده شود. اما خانه‌هایی که دارای فرش‌های ابریشمی و مبل‌های استیل می‌باشند، کاغذ دیواری‌هایی با طرح سنگین و نقش برجسته برای آنها مناسب‌تر است.

توجه داشتن به ارتفاع سقف منزل

یکی دیگر از اصول انتخاب کاغذ دیواری که بهتر است مورد توجه تان باشد ارتفاع و بلندی سقف منزل است. زیرا در خانه‌هایی که سقف بلندی دارند، استفاده از کاغذ دیواری با خطوط افقی موجب می‌شود که نوعی گرما و صمیمیت در محیط به‌وجود آید. همچنین سقف را کوتاه‌تر جلوه دهد.

در انتخاب کاغذ دیواری روحیه تان را هم مد نظر قرار دهید

محیط منزل ، محیطی است که پس از ساعت‌ها کار در بیرون منزل به آن پناه می‌برید. پس نیاز است که مأمنی آرامش‌بخش برای شما باشد. همچنین از نظر روحی بتواند خستگی چند ساعت کار در بیرون منزل را از تنتان در بیاورد. روحیه افراد با هم متفاوت است. پس بهتر است در انتخاب کاغذ دیواری به روحیه و علایق خود اهمیت ویژه‌ای دهید. به عنوان مثال اگر فردی با روحیه آرام هستید، بهتر است کاغذ دیواری‌های گلدار با رنگ ملایم خریداری کنید. اما اگر طرفدار فضای پر از هیجان و انرژی هستید، کاغذ دیواری با رنگ‌های شاد و درخشان که طرح هنری و هندسی دارند مورد استفاده قرار دهید. اما اگر از نظر شخصیتی فردی تنوع طلب هستید و خیلی زود از همه چیز خسته می‌شوید ما به شما کاغذ دیواری با رنگ‌های ملایم را پیشنهاد می‌دهیم.

انتخاب کاغذ دیواری متناسب با کفپوش منزل

هماهنگ کردن کف پوش با کاغذ دیواری نیز بسیار مهم است و یکی از مهمترین اصول انتخاب کاغذ دیواری مناسب به شمار می‌رود. اگر خانه شما دارای کفپوش ساده است، باید از کاغذ دیواری‌های گلدار یا با طرح و شکل‌های شلوغ استفاده شود. بالعکس، کاغذ دیواری‌های ساده برای خانه‌هایی که کفپوش‌های طرح دار دارند به کار برده می‌شود. تا زیبایی خانه شما را چندین برابر کند.

اصول انتخاب کاغذ دیواری
روش های نصب کاغذ دیواری

توجه کردن به روش‌های مختلف نصب و چسباندن کاغذ دیواری‌ها

در چسباندن و نصب کاغذ دیواری سه روش متفاوت وجود دارد. آشنایی با آنها در خرید کاغذ دیواری بسیار با اهمیت است. این سه روش به شرح زیر می باشند:

چسب زدن به کاغذ

این کاغذ دیواری‌ها با چسباندن چسب بر سطح کاغذ به دیوار چسبانده می‌شوند. این روش یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها می‌باشد. همچنین زمان بسیار بیشتری را نسبت به روش‌های دیگر از شما می‌گیرد.

چسب زدن به دیوار

این روش یکی از ساده‌ترین و سریعترین روش‌ها است. اگر تا به حال سابقه چسباندن کاغذ دیواری را نداشته‌اید به شما این روش را پیشنهاد می‌دهیم.

کاغذ دیواری های برچسب دار

این نوع از کاغذ دیواری ها بسیار شبیه به برچسب هستند. برای اینکه راحت‌تر آنها را به دیوار بزنید بهتر است کمی آنها را در آب قرار دهید سپس آنها را به دیوار بچسبانید.

هزینه و قیمت کاغذ دیواری

نکته بعدی که در انتخاب کاغذ دیواری مناسب باید مدنظر قرار دهید، قیمت کاغذ دیواری است. قیمتی که در آلبوم کاغذ دیواری ذکر شده است برای یک رول از آن می‌باشد. طرح‌های کاغذ دیواری با عرض‌های مختلفی تولید می‌گردند. دیگر مواردی که بر قیمت کاغذ دیواری‌ها بسیار تاثیر گذار است، طرح آنهاست. کاغذ دیواری‌ها با طرح‌های مستقیم و صاف قاعدتاً قیمت‌های کمتری در برابر کاغذ دیواری‌های با طرح منحنی شکل دارند. بنابراین در هنگام خرید کاغذ دیواری ، باید نکات مربوط به انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری را نیز در نظر بگیرید.

خرید کاغذ دیواری اقساطی

اگر قصد دارید رنگ و ظاهر خانه خود را با نصب کاغذ دیواری‌های جدید تغییر دهید و یا از پوستر دیواری برای تزئین دکوراسیون خانه استفاده کرده و رنگ و روی تازه‌ای به آن ببخشید، لازم است که اصول بالا را در انتخاب کاغذ دیواری مناسب رعایت کنید. همچنین باید در برش و نصب کاغذ دیواری مهارت داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است بخش زیادی از پول و هزینه خود را هدر دهید. اگر در زمینه انتخاب طرح و جنس کاغذ دیواری و همچنین نصب آن نیاز به کمک داشتید، می‌توانید از مجموعه آرشام دکور کمک بگیرید. در این مجموعه نه تنها خدمات فروش کاغذ دیواری اقساطی به مشتریان ارایه می‌شود بلکه استادکاران آن در نصب کاغذ دیواری کمک و راهنمایی‌های لازم را ارایه خواهند کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

2 × 2 =

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب کابینت های گلاس
نوشتهٔ بعدی
بازسازی پله ها و اصول تعمیر راه پله های قدیمی
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ