با روش و مراحل نصب کاغذ دیواری آشنا شوید

یکی از پیشنهادهای فوق العاده برای تغییر دکوراسیون منازل، به خصوص دیوارهای منزلتان، استفاده از کاغذ دیواری است. بسیاری از افراد به جای رنگ کردن دیوارهای خانه، ترجیح می‌هند که از کاغذ دیواری استفاده کنند. زیرا این روش، بوی تند رنگ را که بسیاری از افراد آن را ناخوشایند می‌دانند، دیگر ندارد. در مقالات قبلی با انواع کاغذ دیواری و ویژگی‌های آنها آشنا شدید. این مقاله قصد داریم تا شما را با مراحل نصب کاغذ دیواری آشنا کنیم.

علت اهمیت کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری روشی سریع و ساده در بازسازی خانه شما به حساب می‌آید. مراقبت از دیوارها در رنگ آمیزی، خشک شدن رنگ و نگرانی از رنگی شدن وسایل منزل در حین رنگ کردن، از جمله مشکلات رنگ آمیزی است. همین مسایل موجب می‌گردد افراد زیادی به جای رنگ آمیزی به استفاده از کاغذ دیواری روی بیاورند. چسب‌های کاغذ دیواری نه تنها بویی ندارند، بلکه به سرعت خشک می‌شوند.

شاید شما نتوانید به تنهایی کار نصب کاغذ دیواری را به عهده بگیرید و نیازی به نیروی کمکی داشته باشید. نصب کاغذ دیواری نیاز به مقدماتی دارد. اگر دوست دارید روش نصب کاغذ دیواریرا یاد بگیرید و خودتان یکی از متخصصین در این زمینه باشید و با اصول طلایی نصب آن آشنا شوید حتما این نوشته را دنبال نمایید.

انواع کاغذ دیواری
اهمیت کاغذ دیواری

مراحل نصب کاغذ دیواری

زیرسازی در نصب کاغذ دیواری

اولین قدم در نصب کاغذ دیواری، بررسی و بازبینی دیوارها است. علت این کار هم این است که دیوارها شکاف و یا رطوبت نداشته باشند. برای گرفتن نم و رطوبت کافی است محلول رقیقی از چسب‌های کاغذ دیواری و کمی سریش تهیه کنید و سپس با قلم موهای بزرگ بر دیوارها بزنید، تا گرد و غبار دیوار پاک شود. با استفاده از این روش، کاغذ دیواری خیلی محکم بر روی دیوار می‌چسبد. بعد از اینکه دیوارها تمیز شد ضروری است که روی آنها روغن پرایمر بزنید.

خاصیت پرایمر این است که از جذب سریع چسب‌ها به درون گچ و لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کند و باعث چسبندگی و ماندگاری بالاتر می‌گردد. اگر دیوارها نم و رطوبت بسیار زیادی داشته باشند، باید ابتدا علت نم و رطوبت دیوارها را پیدا کنید و آن را رفع کنید. زیرا کاغذ دیواری را نمی‌توان روی دیوار مرطوب نصب کرد. بنابراین برای انجام این کار بهتر است، از افراد متخصص برای برطرف کردن نم دیوارها کمک بگیرید. حال اگر دیوار نم‌دار نبود اما روی آن شکاف یا تَرَکی داشت با استفاده از بتونه، ترک و شکاف را بگیرید و سمباده کشی کنید، تا سطح دیوارها یکدست و صاف گردد.

ابزار مورد نیاز در نصب کاغذ دیواری

بعد از این که مراحل زیر سازی را انجام دادید، حال باید قبل از شروع به کار نصب، حتماً یکسری ابزار و لوازم مورد احتیاج را تهیه کنید. این ابزارها عبارتند از: میزکار، قلموی بزرگ، غلتک نقاشی، برس‌های مخصوص، کاردک پلاستیکی، چسب چوب، خط کش، چسب کاغذ دیواری، چهار پایه یا نردبان.

اگر نتوانستید میز کار تهیه کنید، به جای آن از یک میز ناهارخوری استفاده کنید و حتما روی آن را با پلاستیک یا  ملحفه‌ای بپوشانید که آسیبی نبیند. چسب‌های کاغذ دیواری به صورت آماده در رنگ فروشی‌ها وجود دارند. این چسب‌ها به شکل پودر سفید رنگ، شبیه گچ هستند که با مقداری آب و چسب چوب مخلوط می‌گردند. کیفیت و نوع چسب خیلی اهمیت دارد، پس سعی کنید بهترین آن را خریداری کنید.

مراحل نصب کاغذ دیواری
روش نصب کاغذ دیواری

دیوارها را اندازه گیری کنید

یکی دیگر از مراحل نصب کاغذ دیواری این است که بعد از آماده کردن ابزارها، با استفاده از متر و تراز، عرض و ارتفاع هر دیواری را اندازه گیری کنید. نقطه مرکزی دیوار را بیابید و با استفاده از شاقول یک نقطه در نزدیکی کف و یک نقطه در نزدیکی سقف علامت بگذارید. سپس، با استفاده از خط کش و مداد دو نقطه را به هم وصل کنید. کاغذهای دیواری را روی میز یا سطح هموار پهن کنید. قواره اول را ۱۰ سانتیمتر بلندتر از ارتفاع دیوارها برش بزنید. این ۱۰ سانت برای همسان سازی بالا و پایین دیوارها و تنظیم گل و طرح‌های کاغذ دیواری است.

بهتر است هر رول را که برش می‌زنید نصب کنید، سپس به سراغ برش دادن بقیه قواره‌ها بروید. چون ممکن است نصب رول‌ها طول بکشد و چسب خشک شود. اگر کاغذ دیواری شما طرح‌دار است، بهتر است قواره دومی را کنار رول اول قرار می‌دهید، طرح‌های آن‌ها را با هم جور کنید. به طوری که طرح‌ها در امتداد هم قرار گیرند. در برش دادن بقیه رول‌ها نیز به همین ترتیب عمل کنید.

نصب کاغذ دیواری

قبل از اینکه شروع به کار نصب کاغذ دیواری کنید، بهتر است کنتور برق را قطع کنید و کلید پریزها را باز کنید. وسایل  منزل را با فاصله‌ای حدود یک و نیم متر از دیوارها قرار دهید تا فاصله مناسبی برای قرار دادن نردبان یا چهار پایه‌تان باشد. سپس پشت رول‌های کاغذ دیواری‌ها  را چسب بزنید. نحوه چسب زدن به این صورت است که باید از مرکز سطح شروع کنید و بعد به لبه های کاغذ دیواری برسید. در نصب کاغذ دیواری به این ۲ نکته توجه داشته باشید:

  • اگر کاغذ دیواری را چسب زده‌اید، اجازه ندارید بیش از ۱۵ دقیقه بگذرد و بعد آن را بچسبانید. بلکه باید در اولین فرصت آن را به دیوار نصب کنید. اگر کارتان بیش ۱۵ دقیقه طول کشید، رول کاغذ دیواریتان خراب می‌شود و دیگر قابل استفاده نیست.
  • اگر کاغذ دیواری شما از جنس پیپر یا نانوون است به هیچ وجه نباید پشت آن‌ها چسب بزنید. چون این کاغذ دیواری‌ها نازک هستند امکان دارد با چسب زدن خراب گردند و دیگر قابل استفاده نباشند.
ثابت کردن کاغذ دیواری
ثابت کردن کاغذ دیواری

مقدار اضافه کاغذ دیواری‌ها را برش دهید

از مهمترین مراحل نصب کاغذ دیواری، این است که بعد از نصب شدن کاغذ بر روی دیوار، وقتی به انتهای کاغذ دیواری‌ها رسیدید، کاردک خود را تا انتهای آن بکشید تا هرگونه حباب را از روی آن از بین ببرید. سپس با کاتر قسمت‌های اضافی آن را از روی کاغذ دیواری کوتاه کنید. در تمام مراحل نصب و اندازه‌گیری، بهتر است از یک نردبان و یک همکار برای انجام بهتر کار استفاده کنید.

کنج دیوارها را چگونه باید کاغذ دیواری کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، معمولاً گوشه دیوارها صاف و عمود نیست. بنابراین اگر مثل روش معمول کاغذ دیواری‌ها را در کنج دو دیوار نصب کنیم، جلوه خوب و ظاهری زیبا نخواهد داشت. پس بهتر است کاغذ دیواری ها را در کنج دو دیوار قرار دهید و با قطعه کناری که قبلا نصب کرده‌اید، آن را تنظیم و بعد هواگیری کنید. سپس با کمک کاردک و کاتر کاغذ دیواری را دقیقاً از گوشه ببرید. قطعه جدا شده را کمی کنارتر بکشید و کنج دیوار را چسب درز کاغذ دیواری بزنید. حالا این کاغذ برش خورده را با توجه به خط راهنما و طرح کاغذ دیواری کناری هواگیری کنید. در پایان هم قسمت‌های اضافی را با کاتر و کاردک جدا کنید.

خرید و نصب کاغذ دیواری در تهران

کاغذ دیواری‌ها می‌توانند فضای کسل کننده و بی روح محیط کار و منزل شما را تغییر دهند. با استفاده از الگوهای زیبا و متفاوت انواع کاغذ دیواری می‌توانید به کالبد بی‌جان دیوارها، روح زندگی بدهید. آنچه در بالا گفته شد مراحل نصب کاغذ دیواری بود. اگرچه این مراحل، ساده به نظر می‌رسد اما کار بسیار دقیق و ظریفی است. درصورتی‌که از مهارت کافی برخوردار نباشید، ممکن است وقت و پول خود را هدر دهید و نتیجه دلخواهتان هم حاصل نشود. بنابراین بهتر است برای هم برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب و هم برای نصب آن از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

اگر در تهران زندگی می‌کنید و قصد خرید و نصب کاغذ دیواری را دارید ما به شما گروه آرشام دکور را معرفی می‌کنیم. این مجموعه نه‌تنها راهنمایی‌های لازم در زمینه انتخاب کاغذ مناسب را به شما رایه می‌کند، بلکه خدمات خود را با مناسب‌ترین قیمت و با بهترین کیفیت عرضه می‌نماید. این مجموعه همچنین برای رفاه حال مشتریان عزیز به فروش کاغذ دیواری اقساطی اقدام کرده است که در این شرایط اقتصادی نامساعد می‌تواند برای بسیاری از مشتریان بسیار مطلوب و چاره‌ساز باشد

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

5 × 4 =

نوشتهٔ پیشین
ایده‌های استفاده از ظروف و وسایل قدیمی در تزیین منزل
نوشتهٔ بعدی
اصولی که باید برای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق نوجوان رعایت کنیم
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ