اصول نگهداری از کابینت چوبی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه آشپزخانه آن است. در هر آشپزخانه کابینت‌ها، جدای از دیگر لوازم خودنمایی می‌کنند. به دلیل همین، کابینت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در میان تمام جنس‌ها و متریال به کار رفته در ساخت کابینت آشپزخانه، چوب طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. پس از گذشت سال‌ها همچنان کابینت‌های چوبی از استقبال بالایی برخوردار هستند. کابینت‌های چوبی موجود در هر آشپزخانه با انواع چوب، طرح و کیفیت متفاوتی ساخته می‌شوند. نگهداری کابینت چوبی در افزایش طول عمر آنها تأثیر بسزایی خواهد گذاشت.

در صورتی که آنها از جنس مناسبی ساخته شده باشند و به صورت منظم نگهداری شوند، به راحتی تا سال‌ها بدون آسیب و هیچ مشکلی حفظ می‌شوند. در این محتوا تلاش کردیم تا اصول و موارد نگهداری از این نوع کابینت‌ها در آشپزخانه را به شما ارائه دهیم. پس بهتر است فرصت را غنیمت شمرده و ما را همراهی کنید.

علت و اهمیت مراقبت و نگهداری اصولی از کابینت‌های چوبی

امروزه کابینت‌ها در انواع اقسام مختلف و در طرح‌های گوناگون و متنوعی ساخته و تولید می‌شوند. این کابینت‌ها برای قرارگیری ساده و آسان لوازم به کار گرفته می‌شوند. همچنین زیبایی خیره‌کننده و چشم نوازی را به آشپزخانه می‌بخشند. اما بسیاری از افراد متریال چوب را ترجیح می‌دهند و کابینت‌های چوبی همچنان زیبا و منحصر به فرد هستند. حتی استفاده از تزئینات چوبی در آشپزخانه نیز بسیار رواج دارد. امروزه هزینه تولید و ساخت کابینت‌ها برای افراد بسیار بالا و گران می‌باشد، حتی هزینه نصب آنها هم خیلی بیشتر است. بسیاری از افراد قادر به پرداخت مجدد هزینه ها نیستند، پس باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشند. زیرا در صورت عدم مراقبت، نیاز به تعویض کابینت‌ها احساس می‌گردد. پس با توجه به قیمت کابینت چوبی و هزینه های بالای طراحی آن خرید یا تعویض آنها نگهداری و مراقبت از کابینت‌ها بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

اصول نگهداری از کابینت چوبی آشپزخانه

مراقبت از کابینت‌های چوبی علاوه بر اینکه طول عمر آنها را افزایش می‌دهند، لذت استفاده از آن را هم دو چندان خواهد کرد. زیبایی چوب‌ها به رنگ و تنوع دانه‌های آن بستگی دارد. این تنوع در خصوصیات طبیعی در نتیجه الگوهای رشد درخت به وجود می‌آید. در این قسمت به چند مورد از اصول نگهداری این نوع از کابینت‌ها اشاره می‌کنیم.

نگهداری بعد از نصب

بعد از نصب کابینت،‌ باید سطح آن را به وسیله یک پارچه بسیار نرم و مرطوب تمیز کرده تا تمامِ گرده‌ها و خاک‌هایی که با دریل کردن به وجود آمده از سطح آن پاک گردد. زیرا در صورت ماندن به صورت طولانی لایه‌ای از خاک کابینت را فرا می‌گیرد که ممکن است رنگ آن را تیره‌تر نماید. سپس از یک ماده جلادهنده همانند پولیش استفاده کرده و روی آن بکشید. پولیش‌ها از کابینت در برابر خراش، لکه گیری و رطوبت بیش از حد محافظت می‌کنند.

اصول نگهداری از کابینت چوبی آشپزخانه
نظافت و تمیزکاری منظم کابینت

نظافت و تمیزکاری منظم کابینت

یکی دیگر از اصول نگهداری کابینت چوبی ، تمیز کردن منظم آن است. تنها تمیز کردن کابینت‌ها به زمان نصب آن خلاصه نمی‌شود، بلکه باید به صورت دوره‌ای و منظم آن‌ها را تمیز نمایید. به میزان فعالیتی که در آشپزخانه وجود دارد و به میزان استفاده از کابینت‌ها بهتر است هر دو هفته یکبار یا به دفعات بیشتری نظافت را انجام دهید. البته همانطور که ذکر کردیم نظافت به میزان استفاده شما بستگی خواهد داشت. برای تمیزکاری هرچه بیشتر باید آب را با مایع ظرفشویی ترکیب کرده و به سطح کابینت یا درب‌ها بکشید. سپس آنها را با یک دستمال خشک کنید تا رطوبت باقی نماند. اگر لکه‌ها از بین نرفتند، می‌توانید از محلول آب با جوش شیرین بهره ببرید. البته، از دیگر روش‌های تمیز کردن کابینت چوبی هم می‌توانید استفاده کنید.

جلوگیری از مرطوب ماندن سطح کابینت‌ها مهمترین عامل در نگهداری کابینت چوبی

رطوبت از بزرگترین دشمنان کابینت چوبی به حساب می‌آید. پس در امر مراقبت و نگهداری آنها باید به رطوبت کابینت‌ها توجه خاصی داشته باشید. کابینت‌هایی که در نزدیکترین منطقه سینک ظرفشویی و ماشین‌های ظرفشویی قرار دارند، جزء حساس‌ترین نقاط هستند. در صورتی که آب به این قسمت‌ها پاشیده شد، باید هرچه سریعتر خشک نمایید. برای اینکه کابینت‌ها بر اثر رطوبت و نم باد نکنند، بهتر است حوله و دستمال‌های مرطوب را بر روی درب‌ها قرار ندهید. دستگاه‌های چای ساز و قهوه سازی که بخار‌های زیادی تولید می‌کنند، از سطح کابینت‌های چوبی دور نگه دارید، زیرا بخارها هم دارای رطوبت هستند.

نگهداری از کابینت‌ها در برابر نور خورشید و دمای شدید

نور خورشید هم جزء آن دسته از عواملی است، که بر کابینت‌های چوبی اثرات مخربی می‌گذارد. باید مراقب نور و دمای زیاد یا خیلی کم باشید. اگر کابینت‌های چوبی برای مدت زمان بسیار زیادی در معرض نور خورشید قرار گیرند، به مرور زمان کمرنگ شده و عمر مفید خود را از دست می‌دهند. دما هم یکی دیگر از عواملی است که باید مورد توجه باشد. کابینت‌های چوبی را باید از اجاق گاز، فر، توسترها و ماکروویوها به دور نگه دارید، زیرا حرارت و دمای بالای آنها به شدت بر رنگ و جنس کابینت تاثیر می‌گذارد.

نگهداری کابینت چوبی
نگهداری از کابینت‌ها در برابر نور خورشید و دمای شدید

جلوگیری از ورود حشرات به داخل کابینت

یکی از مهم‌ترین عواملی که در نگهداری کابینت چوبی باید حتماً با آن دقت ویژه‌ای داشته باشید، جلوگیری از ورود حشرات به داخل کابینت‌ها است. زیرا کابینت‌ها محل مناسبی جهت رشد و تکثیر آنها هستند. پس باید به طور مرتب آنها را از هرگونه آلودگی و مواد غذایی تمیز نموده تا حشرات و موریانه‌ها را به خود جذب نکنند. هر روز کابینت‌ها را بررسی و وارسی کنید که مواد غذایی در آن باقی نماند. همچنین ذرات چربی را تمیز کنید تا حشرات به آن نفوذ نکنند.

تعمیر قسمت‌های آسیب دیده

کابینت‌های چوبی جزء آن دسته از کابینت‌های هستند، که علاوه بر مقاومت از ماندگاری بالایی هم برخوردار می‌باشند. حال اگر قسمتی از این کابینت دچار آسیب یا ترک و شکستگی شده باشد، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. زیرا در صورت بیخیالی و بی‌توجهی نسبت به آن آسیب به قسمت‌های دیگر هم تعمیم پیدا کرده و موجب گسترش این آسیب می‌گردد. پس در صورتی که آسیب ببیند ظاهر و جذابیت خود را از دست می‌دهد.

بستن درب‌ها بعد از استفاده از دیگر نکات نگهداری کابینت چوبی

شاید این مورد، چندان مهم به نظر نرسد، اما در نگهداری کابینت‌ها باید درب کابینت را بعد از استفاده حتما ببندید. زیرا باز ماندن درب‌ها باعث افتادگی، لق شدن و صدا کردن آنها می‌گردد.

فروش اقساطی کابینت چوبی در تهران

حال که با روش‌های نگهداری کابینت چوبی آشنا شدید، متوجه شدید که مراقبت از این کابینت‌های زیبا چندان هم دشوار نیست. بنابراین ارزش هزینه کردن را دارد. کابینت‌های چوبی کلاسیک، بسیار پرطرفدار هستند و با وجود قیمت بالا، بسیاری از مردم عنوز هم این نوع کابینت‌ها را سفارش می‌دهند. با این حال، اگر فکر می‌کنید از عهده پرداخت هزینه ساخت این کابینت‌ها بر نمی‌آیید، می‌خواهیم به شما مژده دهیم که یکی از خدمات شرکت آرشام دکور، فروش اقساطی انواع کابینت آشپزخانه و طراحی و ساخت و نصب آن است. با شرایط فوق‌العاده این شرکت می‌توانید به‌راحتی، به دکوراسیون آشپزخانه دلخواه خود برسد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

بیست + شش =

نوشتهٔ پیشین
کابینت یو شکل آشپزخانه
نوشتهٔ بعدی
انواع اکسسوری‌های کابینت آشپزخانه
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ