انتخاب چوب مناسب برای کابینت آشپزخانه

امتیاز دهید

انتخاب چوب مناسب برای کابینت تاثیر زیادی در دوام و زیبایی آن‌ها خواهد داشت.

هر نوع چوبي که برای تولید و ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد ویژگی‌های خاص خود را دارد. نوع چوب بر حسب سليقه و طرح‌های کابینت و سبک دکوراسیون آشپزخانه انتخاب می‌شود. انواع کابینت‌های چوبی برای هر نوع سليقه و دکوراسیون مناسب است و به راحتی می‌تواند با وسایل و تجهیزات آشپزخانه ست شود. در این نوشتار قصد داریم تا انواع چوب‌هایی را که می‌توانند برای ساخت کابینت مورد استفاده قرار بگیرند مورد بررسی قرار دهیم.

انواع چوب مناسب برای کابینت آشپزخانه

کابینت‌های چوبی بافت و رنگ زیبایی دارند و معمولاً همه افراد با هر نوع سلیقه، جزء طرفداران آن‌ها می‌باشند. البته در برخی موارد به دلیل هزینه بالای کابینت‌های تمام چوب در بعضی از کابینت‌ها، از لایه ‌ها و خرده‌های چوب به صورت فشرده استفاده می‌شود و با روکش های مخصوص چوبی سطح آن‌ها را می پوشانند.

 

چوب مناسب کابینت

  • چوب ساده

رنگ و بافت چوب‌های ساده یکدست و به یک شکل است مانند چوب درخت های صنوبر و گلابی. این نوع چوب‌ها اگر برای ساخت کابینت به کار روند سطح صاف و یکدستی را به وجود می‌آورند که موردپسند برخی از افراد است.

  • چوب‌های نقش دار

ساختار و رنگ چوب‌های منقش دارای رگه‌های متنوعی می‌باشند. به همین دليل چوب‌ها به شکل‌های مختلف برش زده می‌شوند تا رگه‌ها در طرح‌هاي گوناگونی پیدا کنند. این دسته از چوب‌ها اگر برای ساخت کابینت به کار روند، جلوه بسیار زیبا و منحصر به فردی به کابینت می‌دهند.

معمولاً برای کابینت آشپزخانه از چوب‌های منقش استفاده می‌کنند.

انواع چوب منقش

  • چوب بلوط

چوب درخت بلوط به دلیل بافت درشت و استحکام و وزن تقریباً بالا جزء انواع چوب مناسب برای کابینت‌ها می‌باشد. چوب بلوط در برابر رطوبت و سایش مقاوم است و بیشتر در انواع کابینت‌ها، پارکت ها، مبلمان،  کشتی سازی و … کاربرد دارد.

رنگ بندی چوب درخت بلوط بسیار زیبا و خاص می‌باشد. لایه‌های داخلی چوب بلوط قهوه‌ای روشن و سطح بیرونی خاکستری یا زرد رنگ است. این چوب برای ساخت کابینت‌های کلاسیک کاربرد بیشتری دارد.

  • چوب راش

درخت راش در جنگل‌های ایران به وفور دیده می‌شود. این درخت شاخه و برگ زیادی دارد و دایره‌های سطح درونی چوب نشانه سن هر درخت می‌باشد. از ویژگی‌های منحصر به فرد چوب درخت راش می‌توان به پره‌های چوبی در طول درختان اشاره کرد. چوب درخت راش وزن تقریباً بالایی دارد. بافت یک دست و مقاوم بودن در برابر حشرات از دیکگر مزایای آن می‌باشد.

چوب درخت راش برای تولید انواع کابینت، در و پنجره، میز و صندلی، مبلمان و … مورد استفاده قرار می‌گيرد. همچنین می‌توان از سلولز درخت راش پارچه‌های زیبای ابریشمی و زغال مرغوب تولید کرد. قیمت چوب راش نسبت به انواع چوب‌های دیگر مناسب‌تر است و در نام‌هاي ایرانی،  ترک و آذربایجان در بازار ارائه می‌شود.

  • چوب درخت گردو

درختان گردو بسیار مرتفع هستند و حتي طول آنها تا ۴۰ متر هم می‌رسد. چوب گردو ویژگی‌های منحصر به فردی دارد مثلا دارای بافت ریزی است و به راحتی می‌توان طرح‌های کنده کاری را بر روی آن‌ها ایجاد کرد، صیقل پذیر است و رنگ پذیری بالایی دارد. رنگ چوب درختان گردو به رنگ خاکستری با رگه‌های سیاه یا قهوه‌ای سوخته است و نقش‌های زیبا و ماندگاری بالایی دارند.

به‌دلیل ویژگی‌های منحصر به‌فرد چوب درخت گردو، این چوب گزینه بسیار مناسبی برای ساخت کابینت‌های چوبی کلاسیک محسوب می‌شود.

  • چوب افرا

درختان افرا را معمولا در پارک‌ها و باغ‌ها مشاهده می‌کنید. درخت افرا در خاک‌های اسیدی و در جنگل‌های شمال ایران وجود دارند. انواع درخت افرا شامل اپلت، شیر دار و کیکم می‌باشد.

افراي اپلت در کشور عزیز ما به وفور یافت می‌شود و جزء انواع چوب مناسب برای کابینت می‌باشد. رنگ چوب افرا کرم رنگ است که دایره‌های درونی این درخت به طور سالیانه افزایش می‌یابد. چوب افرا نقش‌ها و رگه‌های زیبایی دارد. از ویژگی‌های این چوب می‌توان به استحکام بالا و قابلیت بالای ورق ورق شدن آن اشاره کرد. 

چوب افرا برای تولید و ساخت انواع کابینت، مجسمه‌ها، مبلمان، میز و صندلی و دکور‌ها استفاده می‌شود.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب چوب مناسب برای کابینت

رگه‌ها و نقوش چوب

انواع چوب‌هایی که از رگه‌ها و نقوش زیبایی برخوردارند، در طراحی کابینت حائز اهمیت می‌باشد. زیرا جلوه زیبا و چشم‌نوازی به کابینت‌ها می‌دهند. پس باید در هنگام انتخاب چوب برای کابینت به میزان رگه‌ها توجه خاصی داشته باشيد.

رنگ چوب

نور خورشید به مرور زمان تغییراتی در رنگ طبیعی چوب ایجاد می‌کند. برای پیشگیری از  تغییر رنگ چوب، از راهکار رنگ آمیزی استفاده می‌شوند. پس رنگ پذیری بالا در انتخاب چوب مناسب برای کابینت اهمیت ویژه‌ای دارد.

بنابر آنچه گفته شد، از انواع چوب می‌توان در ساخت کابینت استفاده کرد. البته پیش از سفارش کابینت تمام چوب، حتما  مزایا و معایب کابینت‌های چوبی را مورد توجه قرار دهید. بعلاوه،  فضای آشپزخانه خود، سبک دکوراسیون مورد علاقه و بودجه‌ای که در اختیار دارید نیز بر تصمیم شما در این مورد تاثیر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوزده + 7 =

نوشتهٔ پیشین
کابینت یک رنگ یا دو رنگ؟ انتخاب شما کدام است؟
نوشتهٔ بعدی
طراحی کابینت سه بعدی آشپزخانه
مشاوره رایگان
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ