بازسازی پله ها و اصول تعمیر راه پله های قدیمی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌ ساختمان‌ها را راه پله‌ها تشکیل می‌دهند. هر ساختمانی از اداری و تجاری و پزشکی گرفته و حتی ساختمان‌های مسکونی هم، دارای راه پله‌هایی با استاندارد و اندازه‌های متفاوت و مختلف می‌باشند. اگر پله‌های شما پله‌های قدیمی هستند و یا عبور از آن با صدای بد و ناهنجاری روبرو شده است، باید حتماً به فکر بازسازی پله ها باشید و هر چه سریعتر برای نوسازی آن اقدام کنید. اگر بی‌تفاوت باشید ممکن است در طولانی مدت خطرات مالی و جانی جبران ناپذیری را به جای بگذارد. جدا از این خرابی پله ها، ظاهر راه پله‌ها را هم به هم می‌ریزد.

اصول بازسازی پله ها

در ساخت و ساز راه پله‌ها حتماً باید تمام اصول معماری را رعایت کنید، تا خدای نکرده مشکلی در مقاومت و زیرساخت ساختمان پیش نیاید. برای اینکه پله‌های استاندارد و زیبایی داشته باشید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

  • در بازسازی پله ها حتما محل شروع و پایان پله‌ها را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید.
  • مکانی که نصب و ارتفاع پله‌ها قرار است پوشش دهد را، حتما به طور دقیق بررسی و اندازه گیری کنید.
  • عرض پله‌ها باید تقریباً ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر باشد. ارتفاع و طول و عرض پله‌ها بستگی به تعداد طبقات هر ساختمان و نوع ساختمان دارد، به عنوان نمونه در بیمارستان‌ها از پله‌های خیلی عریض و بزرگ استفاده می‌کنند.

در بازسازی پله ها به چه آیتم‌هایی باید توجه داشت؟

قطعا وقتی می‌خواهیم عملیات بازسازی راه پله‌ها را انجام دهیم، باید بدانیم که مشکل و ایراد راه پله‌ها چیست و چه مواردی را نیاز است که رعایت کنیم. در ادامه به آیتم‌هایی که در بازسازی راه پله‌های قدیمی و به‌طور کلی انواع پله‌ها باید مورد توجه قرار بگیرند، اشاره می‌کنیم.

فرسودگی و آسیب راه‌پله‎‌ها

یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی که تعیین کننده میزان هزینه برای بازسازی مشاعات و راه پله‌ها است، تشخیص میزان فرسودگی در پله است. اگر در سال‌های خیلی گذشته دیواره‌های راه پله‌ها خراب شده‌اند و حتی دچار ضربه و کنده کنده شدن گردیده‌اند، نشانگر این است که وقت آن رسیده که دیگر فکری برای ترمیم آن کنید. همچنین بلند شدن و کنده شدن گچ از روی دیوارها که نشانه نم زدگی دیوارهای راه‌پله است نیز نشانه دیگری از نیاز به بازسازی است.

در چنین شرایطی بهتر است در وهله اول عامل نم را مشخص کنید و سعی در برطرف کردن آن داشته باشید. تا زمانی که علت اصلی نم و رطوبت در راه پله‌ها را تشخیص ندهید، وضعیت آن تغییری نخواهد کرد. هر موادی را که روی دیواره‌های راه پله به کار ببرید باز هم نم و رطوبت آسیب خیلی جدی به دیواره ها وارد می‌کند. بعد از اینکه خیالتان از بابت نم و رطوبت راحت شد، بهتر است به سراغ نرده‌های پله بروید. اگر نیاز به تعویض داشت حتماً آن را تعویض کنید. اما اگر نیاز به تعویض آنها نبود، با رنگ کردن آن، چهره تازه‌ای را به  پله‌های خود هدیه دهید.

طراحی زیبای پله‌ها

یکی دیگر از پیشنهادات ما به شما در زمینه بازسازی پله های ساختمان و دیگر مشاعات این است که حتماً با طراحی ویژه‌ای کار خود را شروع کنید. طراحی و در اختیار داشتن تصاویر سه بعدی مسیرهای مشابه، ایده‌پردازی ذهن شما را بسیار هموار خواهد کرد. در ضمن یکی دیگر از مزیت‌های طراحی متفاوت راه پله‌ها این است که در کاهش هزینه‌ها و مدیریت زمانی پروژه شما بسیار کمک کننده است.

یکی دیگر از ایده‌هایی که در راه پله‌ها بسیار کمک کننده است، قاب سازی است. قاب سازی در روند بازسازی راه پله‌ها بسیار مقرون به صرفه و ارزان است. برای ایجاد این کار می‌توانید فضاهای جالب و عالی را بر روی دیواره‌های راه پله ایجاد کنید که هر کدام از آنها به ارزش پله و ساختمان شما می‌افزاید. قاب سازی‌ها با متریال‌های مختلف انجام می‌شود. یکی از ارزان‌ترین و بهترین متریال‌هایی که خیلی دوام عالی دارد کناف‌ها می‌باشند. با استفاده از کناف می‌توانید انواع قاب را بر روی دیوار و سقف ایجاد کنید. برای جذابیت بیشتر می‌توانید روی سقف پله‌ها از قاب‌های نوری جذاب استفاده کنید.

استفاده از مواد و متریال عالی

به طور کلی در بازسازی ساختمان‌ها، متریال‌ها بسیار به شما کمک خواهند کرد. با متریال‌های متعدد می‌توانید نتیجه خوبی به دست آورید و بازسازی پله ها هم از این قاعده مستثنا نیست. با استفاده از سنگ، گچ و انواع در پوش و کناف و هوم شیت می‌توانید پله‌هایی مدرن و استانداردی را داشته باشید. سنگ‌های ساختمانی که در راه پله‌ها استفاده می‌کنند، دوام و استقامت بالایی دارند و راه پله‌های شما را به سبک کلاسیک نشان می‌دهند.

 

بازسازی پله ها
اصول بازسازی راه پله های قدیمی

استفاده از دیوارپوش‌ها

یکی دیگر از متریال‌هایی که در راه پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیوارپوش‌ها هستند. دیوارپوش‌ها  انواع متعددی دارند که با توجه به کیفیت و جنس خودشان دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. دیوارپوش‌هایی که از جنس پی وی سی هستند، بهترین گزینه برای راه پله‌اند که بسیار ارزان‌اند و سرعت اجرایی بالایی دارند. استفاده از دیوارپوش‌هایی با جنس فوم، یکی دیگر از گزینه‌های استفاده از دیوار پوش‌ها هستند‌.

نور پردازی

مرحله بعدی که در بازسازی پله ها و راه پله‌ها بسیار مد نظر قرار می‌گیرد. نورپردازی در محوطه و سقف پله‌ها است. نور پردازی و کارگذاشتن لامپ‌های ال ای دی باعث می‌شود که نور بیشتری در پله‌ها منعکس گردد و حتی به راحتی از پله‌ها عبور و مرور شود. بعلاوه، این مساله نقش مهمی در زیابسازی دکوراسیون داخلی ساختمان دارد و معمولا در بازسازی نمای داخلی ساختمان ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

در بازسازی پله های قدیمی باید چه مواردی را تعمیر کرد؟

اگر با وجود هزینه‌های بسیار زیاد در تعمیر و ترمیم پله‌های قدیمی، هنوز پیمانکاران مدت‌های بسیار زیادی که تعمیر پله‌ها را به تعویق انداخته‌اند، دیگر زمان آن رسیده که خودتان آستین را بالا بزنید و برای نو کردن و مرتب کردن مجدد پله‌ها اقدام کنید. در ادامه به مهم‌ترین مواردی که در بازسازی راه پله ها باید تعمیر کنید اشاره می‌کنیم.

برطرف کردن لق شدگی کف پله

یکی از نخستین کارهای متداول که در بازسازی مسیرهای راه پله انجام می‌شود، رفع لق شدگی آنها است. لق شدن پله‌ها باعث حرکت در کف پله می‌گردد، که بسیار خطرناک است. مخصوصا برای کسانی که قرار است از روی پله‎ها عبور کنند. لقی پله‌ها ممکن است خطرات جانی بسیاری در پی داشته باشد.

برطرف کردن صدای جیر جیر راه پله‌های فرش شده

در بین خیلی از ما ایرانی‌ها علاقه خاصی به فرش کردن راه پله‌های قدیمی به چشم می‌خورد. مخصوصاً در خانواده‌هایی که دارای فرزند و بچه کوچک هستند. برای جلوگیری از لیز نخوردن از پله‌ها این اقدام را انجام می‌دهند. برای اینکه از هزینه‌های تعمیر راه پله‌ها بکاهیم، بهتر است موکت و فرش‌ها را از روی پله‌ها بلند کنیم.

بهتر است برای رفع صدای جیر جیر، اول روی پله‌ها راه برویم و محل شکاف را پیدا کنیم. برای اینکه کف راه پله را پیچ کنیم، یک سری بسته مخصوص برای پیچ کردن در بازار وجود دارد. شما می‌توانید با کمک آن تعمیر را به خوبی انجام دهید. خبر خوب این است که تعمیر پله‌های قدیمی بسیار ساده و راحت است. اگر به بخش‌های زیرین پله‌ها دسترسی داشته باشید، خیلی راحت‌تر می‌توانید آن را به حالت اول برگردانید. با استفاده از چسب نجاری نیز می‌توانید شکاف‌ها را پر کنید.

برطرف کردن شکستگی پله‌ها

برای بازسازی پله های قدیمی می‌توان با برطرف کردن شکستگی‌ها آن را به راحتی تعمیر کرد. برای شروع آن بهتر است اول اندازه کف و ارتفاع نرده ها را درنظر بگیرید.

اگر روی پله‌ها کفپوش و موکتی قرار داده شده آن را بلند کنید و در بیاورید بعد از آنکه آنها را برداشتید کف پله را تعمیر کنید. اندازه کف پله‌ها را به راحتی چک کنید تا از درست بودن آن اطمینان پیدا کنید.

خدمات بازسازی منزل در تهران

اگر می‌خواهید خودتان تعمیر راه پله‌های منزلتان را بر عهده بگیرید. باید توجه داشته باشید که حتما اشتباهات مربوط به بازسازی خانه ها را که در مورد پله‌ها نیز صدق می‌کند در نظر داشته باشید. اما پیشنهاد ما به شما این است که برای پیشگیری از مشکلات بیشتر و جلوگیری از هدر رفتن منابع و پولتان، کار بازسازی راه پله‌های قدیمی منزل را به متخصصان این حیطه بسپارید. در این زمینه ما به شما شرکت آرشام دکور را پیشنهاد می کنیم. این شرکت خدمات بازسازی اقساطی منزل در تهران را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کند. بعلاوه، تمام سبک‌های تغییر دکوراسیون و بازسازی را نیز به بهترین و زیباترین شکل و با صرف کمترین هزینه پیاده‌سازی می‌کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × دو =

نوشتهٔ پیشین
اصول انتخاب کاغذ دیواری و نکاتی که برای خرید آن باید در نظر بگیرید
نوشتهٔ بعدی
پارکت لمینت و آنچه باید درباره آن بدانید
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ