چطور آسیب‌های روی کفپوش پارکت لمینت را برطرف کنیم؟

همه وسایل خانه به مرور زمان دچار آسیب شده و فرسوده می‌شوند. پارکت لمینت هم از این قاعده مستثنی نیست. این نوع پارکت در اثر مواردی مانند: کیفیت پایین پارکت، نصب نادرست، نگهداری نامناسب و غیره دچار آسیب می‌شود. اگر شما هم در خانه یا محل کارتان از کفپوش لمینت استفاده می‌کنید، شاید متوجه آسیبی بر سطح آن شده باشید. ممکن است تصور کنید که تعمیر آن کاری دشوار است و مجبورید هزینه زیادی را بابت تعمیر آن بپردازید. اما با ما همراه باشید تا علاوه بر شناخت رایج‌ترین این آسیب‌ها، با روش‌های تعمیر پارکت لمینت هم آشنا شوید.

انواع آسیب دیدگی لمینت و روش‌های تعمیر پارکت لمینت

پارکت لمینت به عنوان یک پوشش دهنده کف منزل یا اداره کاملا کاربردی و قابل اطمینان می‌باشد. در مقایسه پارکت لمینت با سایر انواع کفپوش‌ها باید اشاره کنیم که میزان آسیبی که به پارکت لمینت وارد می‌شود، بسیار کمتر از آسیب‌های دیگر پارکت‌‌ها است. در ادامه متداول‌ترین آسیب و خرابی‌های پارکت لمینت را بررسی می‌کنیم.

ایجاد شکاف بین لمینت‌ها

اصولاً به دلیل زیرسازی‌های نامناسب موقع نصب، شکاف‌هایی بین تایل‌ها ایجاد می‌شود. اگر هنگام نصب پارکت لمینت زیرسازی‌های آن را به درستی انجام ندهید، قطعا دچار چنین آسیبی می‌شوید. در این مورد باید دقت کنید که سطح زیر پارکت لمینت صاف شده و از فوم مناسبی استفاده کرده باشید. برای رفع این مشکل با استفاده از ابزار مخصوص که شبیه یک وزنه است و چسب دو طرفه، تایل‌ها را به هم بچسبانید. سپس به وسیله‌ی چکش یا کشیدن اهرم، تایل‌ها را به هم نزدیک کنید و فاصله را برطرف نمایید. این عملیات را تا جایی ادامه دهید، که همه درزها رفع شوند.

انواع آسیب های پارکت لمینت
انواع آسیب های پارکت لمینت

بالا آمدن کفپوش لمینت

اصولاً بالا آمدن پارکت لمینت در وسط اتاق یا محل کارتان جلوه زیبایی ندارد و باید به دنبال رفع آن بود. کفپوش‌های لمینت به هنگام سرما منقبض شده و در فصل گرما یا گرم بودن خانه، منبسط می‌شوند. به همین دلیل موقع نصب لمینت‌ها، از درز انبساطی مناسب استفاده می‌شود. حال اگر موقع نصب، این درز انبساط لحاظ نشود و فاصله درست رعایت نگردد، شما با مشکل بالا آمدن و ورم کردن لمینت مواجه خواهید شد. برای تعمیر پارکت لمینت هایی که دچار برآمدگی شده‌اند، به کمک متخصصان مربوطه در این زمینه، باید درزگیری مناسب انجام شود.

ایجاد خط و خش روی لمینت

در صورت استفاده نامناسب از کفپوش لمینت مانند: کشیدن پایه‌های فلزی مبل بر روی آن یا جابجایی نامناسب اشیا بر روی لمینت، خط و خش‌های عمیق یا سطحی ایجاد می‌شود. برای تعمیر و رفع خط و خش می‌توانید، مقداری از پارکت لمینت را به فروشگاه رنگ اتومبیل برده و درخواست رنگی مشابه آن را نمایید. سطح پارکت لمینت را از گرد و خاک پاک نموده و بعد با یک چوب کبریت رنگ مورد نظر را به درون خط و خش ها بکشید. در آخر هم به وسیله کاردک، بخش‌های اضافی آن را پاک نمایید. بعد از اینکه رنگ خشک شد، اگر باز هم سطح خراش‌ها مشخص بود رنگ زدن را تکرار کنید.

شکسته شدن کلیک‌ها و تعمیر پارکت لمینت آسیب دیده

به نقطه اتصال تایل‌های پارکت، کلیک می‌گویند. این کلیک‌ها به دلیل افزایش فشار یا چفت شدن نادرست شکسته می‌شوند. در بیشتر مواقع، شکننده بودن این کلیک‌ها به خاطر نامرغوب بودن جنسشان است. در هر صورت هرگاه کلیک آسیب ببیند یا شکسته شود، باید حتماً دور انداخته گردد. چون دیگر برای اتصال مناسب نیست. در این مواقع بهتر است، با گروه‌ آرشام دکور تماس گرفته و از آنها بخواهید که قطعات جایگزین آن را برای شما تهیه کنند.

حالت ورقه ورقه شدن لمینت

بر اثر ریختن مکرر آب بر روی لمینت‌ها آب به لایه‌های زیرین نفوذ پیدا کرده و موجب ورقه ورقه شدن آن می‌گردد. اگر آب به لایه سطحی نفوذ پیدا کند، خیلی راحت‌تر قابل تعمیر است. در این حالت آب از درزهایی که به صورت نامناسب نصب شده‌اند به لایه‌های زیرین نفوذ پیدا کرده و به لایه‌ی اورلی آسیب وارد می‌کند. در چنین حالتی تعمیر پارکت لمینت  دشوارتر خواهد بود. برای رفع این مشکل بهتر است، تایل‌هایی که آسیب دیده‌اند را در آورده و با تایل‌های جدید جایگزین کنید.

تعمیر پارکت لمینت آسیب دیده
تعمیر پارکت لمینت آسیب دیده

باد کردن پارکت لمینت

بیشتر اوقات این مشکل با طبلِ کردن و بیرون زدن از پارکت خودش را نشان می‌دهد. علت آن هم وجود لوله‌های آب گرمی است، که در زیر آن به کار برده شده است. زیرا اگر موقع نصب، عایق سازی به خوبی انجام نشده باشد، لمینت‌ها حرارت زیادی دیده و در نهایت باد می‌کنند. یا اینکه شخص برای از بین بردن لکه‌ها از بخارشوی به مدت زمان طولانی استفاده کند. همین امر موجب آسیب به پارکت لمینت می‌شود. در هر صورت اگر با چنین مشکلی مواجه شدید برای تعمیر پارکت لمینت ، باید حتماً تایل‌هایی که آسیب دیده را مورد تعویض قرار دهید.

صدای جیر جیر دادن کفپوش لمینت

به گوش رسیدن صدای جیرجیر، ممکن است به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. پس نمی‌توان یک علت خاصی را برای آن ذکر کرد. در اینجا فقط با چند مورد از راه حل‌های برطرف کردن این صدا آشنا می‌شویم. اگر پارکت لمینتی که صدا می‌دهد در کنار دیوار بوده، به راحتی آن را بلند کرده و سپس به وسیله‌ی شمع آن را چرب نمایید. یعنی شمع را به شکل مداد پشت پارکت لمینت بکشید و وقتی خوب چرب شد آن را سر جای خود قرار دهید. حال اگر قسمت عظیمی از پارکت صدای جیر جیر می‌داد، بهتر است مقداری پارافین تهیه کنید و به وسیله‌ی سرنگ در کلیک‌ها بریزید تا پر شوند. نیم ساعت بعد پارافین‌ ها را با یک دستمال خشک تمیز کنید.

لب پر شدن و زدگی لمینت

اگر پارکت لمینت در صورت استفاده نامناسب یا اتفاقات ناگهانی دچار لب پریدگی یا زدگی شود، بهتر است به جای تعمیر پارکت لمینت ، حتما آن را تعویض کنید. زیرا این کار علاوه بر اینکه زمان بر نیست، از  آسیب‌های پیش رو هم جلوگیری به عمل می‌آورد.

خرید انواع پارکت لمینت اقساطی و تعمیرات آن در تهران

هر پوشش یا کفپوش، معایب و مزایای مربوط به خود را دارد و ممکن است بعد از مدتی استفاده، با مشکلاتی از قبیل مشکلات بالا مواجه شوید. پارکت لمینت‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. در این مطلب سعی کردیم تا همه مشکلاتی را که حین استفاده از این نوع کفپوش برای شما ایجاد می‌شود، جمع آوری کنیم. پیشگیری و مراقبت از هر محصولی خیلی بهتر از تعمیر آن است. اما در صورت برخورد با این مشکلات، می‌توانید با دریافت مشاوره از آرشام دکور نگرانی‌های احتمالی خود را برطرف نمایید. بعلاوه، برای خرید انواع پارکت لمینت می‌توانید به این مجموعه مراجعه کنید و خدمات فروش اقساطی آن بهرمند شوید.

4/5 - (4 امتیاز)

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام و درود
    آگوست 19, 2023 5:25 ب.ظ

    سلام و درود
    اطلاعات خوبی بود ، من پارکت لمینت های کف آشپزخانه ام هفت تابش خراب شده که باید عوض شود نمونه اش را پیدا نکردم ، اگر پیدا نکنم میخواهم پارکت لمینت های یک اتاق را جمع کنم آشپز خانه را اصلاح کنم چون به پذیرایی وصل است .. حالا شما چه لمینیت پیشنهاد میکنید ؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سیزده + هفده =

نوشتهٔ پیشین
سازه‌های قابل اجرا بر روی پشت بام
نوشتهٔ بعدی
طراحی و اجرای انواع بام سبز و نکاتی درباره آن
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ