انواع اکسسوری‌های کابینت آشپزخانه

4.5/5 - (2 امتیاز)

همانطور که همیشه عنوان نموده‌ایم آشپزخانه قلب تپنده خانه است.  قلب باید دائماً در حال تپیدن باشد زیرا نه تنها فرآیندهای مهم و اساسی در آن شکل می‌گیرد، بلکه باید حتماً زیبا باشد و جلب توجه نماید. کابینت‌ آشپزخانه هم جزء جدانشدنی آشپزخانه هستند و مورد استفاده و استقبال تمام بانوان قرار می‌گیرد. آنچه که در این کابینت‌ها بیشتر از هر چیزی باید به آن توجه داشت، انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه می‌باشند. این اکسسوری‌های مدرن  به خصوص در آشپزخانه‌هایی که کابینت کمتری دارند، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. با استفاده از این اکسسوری‌ها می‌توان ابزارها، ظروف و مواد غذایی را به خوبی نگهداری کرد.

نقش اکسسوری‌ها در کابینت‌ آشپزخانه

امروزه یکی از مهمترین مواردی که در هنگام طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مورد توجه قرار می‌گیرد، استفاده بهینه از فضای موجود با بکارگیری انواع اکسسوری‌هاست. در وهله اول اکسسوری‌ها نقش نظم دهی و ساماندهی اشیا و فضای آشپزخانه را به عهده دارند. با بهینه سازی فضای کابینت در آشپزخانه بانوان به راحتی لوازم خود را نظم و ترتیب می‌دهند. هیچ چیزی در آشپزخانه به اندازه یک چیدمان مرتب، آن را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. اگر کابینت‌ها فضایی جهت نگهداری وسایل نداشته باشند، حالت آشفتگی و به هم ریختگی به خوبی نمایان می‌گردد. در آشپزخانه ‎های مدرن رعایت اصل بهینه سازی یا  استفاده از انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه یک اصل بسیار مهم و ضروری است. طراحان و معماران با طراحی جدید، زیبای خاصی را به محیط آشپزخانه و دکوراسیون داخلی هدیه می‌کنند.

اکسسوری های کابینت آشپزخانه
اکسسوری های کابینت آشپزخانه

انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه

خانم‌ها برای دسترسی آسان و بهتر به وسایل مورد نیاز کابینت‌ها توجه خاص و ویژه‌ای به اکسسوری‌های آشپزخانه دارند. این اکسسوری‌ها دارای انواع متعددی هستند که در ادامه به چند مورد از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

اکسسوری کشویی مربوط به ادویه

یکی از مهم‌ترین چاشنی‌هایی که در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادویه‌ها هستند. ظروف ادویه باید در دسترس آشپز باشد تا به راحتی آنها را به کار ببرد. برای نگهداری از این ظروف بهتر است حتما از یک کشو یا دراور کشویی در کابینت بهره ببرید. با استفاده از این فضا، ظروف ادویه به راحتی مخفی شده و جذابیت و زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های این کشوها آسانی دسترسی به همه ادویه جات قرار گرفته در ردیف‌ها و کشوها است.

اکسسوری سطل زباله‌ای از مهمترین اکسسوری های کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از وسایلی که اگر به درستی در کابینت به کار برده نشود نمای آشپزخانه را زشت خواهد کرد، سطل زباله است. استفاده از اکسسوری کابینت سطل زباله به شما کمک می‌کند تا آشغال‌های خود را تفکیک کرده و منظم در محل مناسب قرار دهید. شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که قرار گرفتن سطل زباله پر از زباله سبب ناراحتی شما گردد. برای حل این مشکل می‌توانید از طرح‌های کشویی خوب بهره ببرید. با استفاده از سطل‌های مختلفی که از مواد بازیافتی تشکیل شده است در کابینت‌ها می‌توانید حالت انبارک به وجود آورید.

اکسسوری کابینت مربوط به ادویه
اکسسوری مربوط به ادویه

اکسسوری کابینت جای قابلمه

یکی از دردسرهای افراد در جایگذاری کابینت‌ها وجود قابلمه‌ها است. انواع قابلمه‌های ریز و درشت با جنس‌های متفاوت، در کابینت‌ها به سختی قرار می‌گیرند. بسیاری از بانوان قابلمه‌ها را داخل یکدیگر می‌گذارند و آنها را در کناره‌ها جای می‌دهند که اصلا ظاهر زیبایی نخواهد داشت و عمر مفید قابلمه‌ها را نیز کاهش می‌دهد. با استفاده و به کارگیری خلاقیت و سلیقه خودتان می‌توانید که کشوهای مخصوص از جا قابلمه طراحی کنید تا به عنوان یک اکسسوری کابینت آشپزخانه خوب به کار برده شوند. با پیاده‌سازی و اجرای این طرح قابلمه‌ها و درب‌ آنها به طور منظم و طبقه‌ای و در یک ترتیب خاص، داخل کشوها قرار می‌گیرند.

اکسسوری کابینت‌های گوشه‌ای شکل از کاربردی‌ترین اکسسوری های کابینت آشپزخانه

این نوع اکسسوری برخلاف دیگر اکسسوری‌ها محدود به داخل کابینت نیست. منظور از کابینت‌های گوشه، کابینت‌هایی هستند که در گوشه‌ها یا فضاهای پرت به نحو احسن مورد استفاده و کاربرد قرار نمی‌گیرد. این اکسسوری که دسترسی به این کابینت‌ها را راحت‌تر می‌کند، به انواع کابینت‌های گوشه‌ای مورب، کابینت کنج هوایی، کابینت گوشه کشویی و گوشه ساده تقسیم بندی می‌شوند.

اکسسوری کابینت‌های سوپرمارکتی

این مدل اکسسوری کابینت‌ها به مدل کابینت سوپرمارکتی معروف هستند، یعنی سبدها به صورت ریلی یا دو یا سه طبقه نصب می‌گردند. با قرار دادن و جدا کردن سبدها در اندازه‌های مختلف در کنار کابینت‌ها به راحتی می‌توانید دیگر مواد غذایی، سیب زمینی، انواع آبلیمو و سس را در این فضاها جای گیر کنید.

اکسسوری کابینت قاشق و چنگالی

یکی دیگر از معضلاتی که بسیاری از خانم‌های خانه دار با آن مواجه هستند آشفتگی و به هم ریختگی قاشق و چنگال‌ها می‌باشد که موجب آسیب به آنها می‌شود. با اکسسوری های کابینت آشپزخانه جدید می‌توان سبدهای مخصوصی از قاشق و چنگال‌هایی را ایجاد کرد، آنها را درون این سبدها قرار داد. هرکدام از آنها دارای جایگاه‌های مختلفی هستند که بستر مناسبی برای جدا کردن چنگال، قاشق، کارد و ملاقه با اندازه و ابعاد مختلف است. به این ترتیب با باز کردن درب کشوی آشپزخانه به یک منظره زیبا منظم روبرو خواهید شد.

اکسسوری گوشه ای کابینت آشپزخانه
اکسسوری گوشه ای کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت میزهای توکار

بسیاری از آشپزخانه‌ها بسیار کوچک و نقلی هستند به طوری که نمی‌توان از میزهای جداگانه‌ای به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد. وقتی یک میز حتی خیلی کوچک را به صورت توکار قرار می‌دهید می‌توانید خیلی از کارهای ضروریتان را بر روی آن انجام دهید. این میز فضای زیادی را از آشپزخانه اشغال نمی‌کنند و بهترین کارایی را در آشپزخانه خواهند داشت.

اکسسوری کابینت مواد شوینده

یکی دیگر از اکسسوری های کابینت آشپزخانه نظم دهنده که به وسیله آن بسیاری از مواد شوینده نظم و ترتیب خاصی می‌گیرند را اکسسوری شوینده می‌گویند. این اکسسوری‌ها که می‌توانند در قفسه‌های درون کالینت قرار گیرند، اصولا در کنار ماشین‌های لباسشویی یا ظرفشویی ساخته می‌گردند. برای این کابینت‌ها می‌توان از سبدهای ریلی داخل کابینت بهره برد.

اکسوری‌های تقسیم کننده کشو

بسیاری از کشوهای آشپزخانه‌ به خصوص در آشپزخانه‌های سنتی، به هم ریخته و به دور از نظم هستند. اما امروزه با تقسیم کننده‌های کشویی می‌توانید وسایل داخل کشو را با یک نظم خاص بچینید. بعضی از اکسسوری‌های کابینت به صورت عمودی هستند، تا در صورتی که کابینت‌ها ارتفاع بلند داشته باشند از فضای بالای آنها بهره ببرید.

جمع بندی نهایی

اکثر مردم در آپارتمان ها زندگی می‌کنند. به همین دلیل فضای بسیار کمتری برای قرار دادن لوازم دارند. هر کدام از این اکسسوری‌هایی را  که در بالا به آن اشاره کردیم، برای برقراری نظم و ترتیب در آشپزخانه بسیار کمک کننده هستند و هر کدام به گونه‌ای احتیاجات افراد در آشپزخانه را برطرف می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله راهنمای خرید کابینت ما را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پانزده − یک =

نوشتهٔ پیشین
اصول نگهداری از کابینت چوبی
نوشتهٔ بعدی
پریز توکار کابینت آشپزخانه و نکات مهم مربوط به نصب آن
مشاوره رایگان
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ