انواع اکسسوری‌های کابینت آشپزخانه

همانطور که همیشه عنوان نموده‌ایم آشپزخانه قلب تپنده خانه است.  قلب باید دائماً در حال تپیدن باشد زیرا نه تنها فرآیندهای مهم و اساسی در آن شکل می‌گیرد، بلکه باید حتماً زیبا باشد و جلب توجه نماید. کابینت‌ آشپزخانه هم جزء جدانشدنی آشپزخانه هستند و مورد استفاده و استقبال تمام بانوان قرار می‌گیرد. آنچه که در این کابینت‌ها بیشتر از هر چیزی باید به آن توجه داشت، انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه می‌باشند. این اکسسوری‌های مدرن  به خصوص در آشپزخانه‌هایی که کابینت کمتری دارند، بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. با استفاده از این اکسسوری‌ها می‌توان ابزارها، ظروف و مواد غذایی را به خوبی نگهداری کرد.

اکسسوری کابینت

نقش اکسسوری‌ها در کابینت‌ آشپزخانه

امروزه یکی از مهمترین مواردی که در هنگام طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه مورد توجه قرار می‌گیرد، استفاده بهینه از فضای موجود با بکارگیری انواع اکسسوری‌هاست. در وهله اول اکسسوری‌ها نقش نظم دهی و ساماندهی اشیا و فضای آشپزخانه را به عهده دارند. با بهینه سازی فضای کابینت در آشپزخانه بانوان به راحتی لوازم خود را نظم و ترتیب می‌دهند. هیچ چیزی در آشپزخانه به اندازه یک چیدمان مرتب، آن را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد. اگر کابینت‌ها فضایی جهت نگهداری وسایل نداشته باشند، حالت آشفتگی و به هم ریختگی به خوبی نمایان می‌گردد. در آشپزخانه ‎های مدرن رعایت اصل بهینه سازی یا  استفاده از انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه یک اصل بسیار مهم و ضروری است. طراحان و معماران با طراحی جدید، زیبای خاصی را به محیط آشپزخانه و دکوراسیون داخلی هدیه می‌کنند.

اکسسوری های کابینت آشپزخانه
اکسسوری های کابینت آشپزخانه

انواع اکسسوری های کابینت آشپزخانه

خانم‌ها برای دسترسی آسان و بهتر به وسایل مورد نیاز کابینت‌ها توجه خاص و ویژه‌ای به اکسسوری‌های آشپزخانه دارند. این اکسسوری‌ها دارای انواع متعددی هستند که در ادامه به چند مورد از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

اکسسوری کشویی مربوط به ادویه

اکسسوری کابینت مربوط به ادویه

یکی از مهم‌ترین چاشنی‌هایی که در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادویه‌ها هستند. ظروف ادویه باید در دسترس آشپز باشد تا به راحتی آنها را به کار ببرد. برای نگهداری از این ظروف بهتر است حتما از یک کشو یا دراور کشویی در کابینت بهره ببرید. با استفاده از این فضا، ظروف ادویه به راحتی مخفی شده و جذابیت و زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های این کشوها آسانی دسترسی به همه ادویه جات قرار گرفته در ردیف‌ها و کشوها است.

یک نمونه اکسسوری جا ادویه ای بسیار زیبا از آرشام دکور:

اکسسوری جا ادویه ای کابینت آشپزخانه

اکسسوری سطل زباله‌ای از مهمترین اکسسوری های کابینت آشپزخانه

اکسسوری سطل زباله کابینت

یکی دیگر از وسایلی که اگر به درستی در کابینت به کار برده نشود نمای آشپزخانه را زشت خواهد کرد، سطل زباله است. استفاده از اکسسوری کابینت سطل زباله به شما کمک می‌کند تا آشغال‌های خود را تفکیک کرده و منظم در محل مناسب قرار دهید. شاید شما جزء آن دسته از افرادی باشید که قرار گرفتن سطل زباله پر از زباله سبب ناراحتی شما گردد. برای حل این مشکل می‌توانید از طرح‌های کشویی خوب بهره ببرید. با استفاده از سطل‌های مختلفی که از مواد بازیافتی تشکیل شده است در کابینت‌ها می‌توانید حالت انبارک به وجود آورید.

اکسسوری پریز توکار کابینت

این قابلیت به شما در راه اندازی ساده وسایل برقی آشپزخانه یا زودپز های برقی بسیار کمک می کند. یک نمونه پریز توکار شیک کار شده در کابینت های شوروم آرشام دکور:

اکسسوری پریز توکار کابینت آشپزخانه

اکسسوری پریز توکار کابینت آشپزخانه

نمونه های جدید کابینت آشپزخانه

اکسسوری شیر روگازی قابلمه

با این مدل اکسسوری دیگر نیازی به جابجایی انواع قابلمه ها برای ریختن آب ندارید و به راحتی روی گاز و بدون جابجایی می توانید این کار را انجام دهید.

یک نمونه شیر روگازی زیبا، اجرا شده توسط آرشام دکور:

شیر روگازی قابلمه کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت جای قابلمه

اکسسوری جای قابلمه کابینت

یکی از دردسرهای افراد در جایگذاری کابینت‌ها وجود قابلمه‌ها است. انواع قابلمه‌های ریز و درشت با جنس‌های متفاوت، در کابینت‌ها به سختی قرار می‌گیرند. بسیاری از بانوان قابلمه‌ها را داخل یکدیگر می‌گذارند و آنها را در کناره‌ها جای می‌دهند که اصلا ظاهر زیبایی نخواهد داشت و عمر مفید قابلمه‌ها را نیز کاهش می‌دهد. با استفاده و به کارگیری خلاقیت و سلیقه خودتان می‌توانید که کشوهای مخصوص از جا قابلمه طراحی کنید تا به عنوان یک اکسسوری کابینت آشپزخانه خوب به کار برده شوند. با پیاده‌سازی و اجرای این طرح قابلمه‌ها و درب‌ آنها به طور منظم و طبقه‌ای و در یک ترتیب خاص، داخل کشوها قرار می‌گیرند.

یک نمونه زیبای اکسسوری کابینت از آرشام دکور:

اکسسوری های جای ادویه و جای قابلمه

نمونه های جدید کابینت نئوکلاسیک

اکسسوری کابینت‌های گوشه‌ای شکل از کاربردی‌ترین اکسسوری های کابینت آشپزخانه

اکسسوری گوشه ای کابینت آشپزخانه

این نوع اکسسوری برخلاف دیگر اکسسوری‌ها محدود به داخل کابینت نیست. منظور از کابینت‌های گوشه، کابینت‌هایی هستند که در گوشه‌ها یا فضاهای پرت به نحو احسن مورد استفاده و کاربرد قرار نمی‌گیرد. این اکسسوری که دسترسی به این کابینت‌ها را راحت‌تر می‌کند، به انواع کابینت‌های گوشه‌ای مورب، کابینت کنج هوایی، کابینت گوشه کشویی و گوشه ساده تقسیم بندی می‌شوند.

اکسسوری کابینت‌های سوپرمارکتی

اکسسوری سوپرمارکتی کابینت

این مدل اکسسوری کابینت‌ها به مدل کابینت سوپرمارکتی معروف هستند، یعنی سبدها به صورت ریلی یا دو یا سه طبقه نصب می‌گردند. با قرار دادن و جدا کردن سبدها در اندازه‌های مختلف در کنار کابینت‌ها به راحتی می‌توانید دیگر مواد غذایی، سیب زمینی، انواع آبلیمو و سس را در این فضاها جای گیر کنید.

یک نمونه زیبای اکسسوری سوپرمارکتی قدی از آرشام دکور:

اکسسوری سوپرمارکتی کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت قاشق و چنگالی

اکسسوری قاشق و چنگال کابینت

یکی دیگر از معضلاتی که بسیاری از خانم‌های خانه دار با آن مواجه هستند آشفتگی و به هم ریختگی قاشق و چنگال‌ها می‌باشد که موجب آسیب به آنها می‌شود. با اکسسوری های کابینت آشپزخانه جدید می‌توان سبدهای مخصوصی از قاشق و چنگال‌هایی را ایجاد کرد، آنها را درون این سبدها قرار داد. هرکدام از آنها دارای جایگاه‌های مختلفی هستند که بستر مناسبی برای جدا کردن چنگال، قاشق، کارد و ملاقه با اندازه و ابعاد مختلف است. به این ترتیب با باز کردن درب کشوی آشپزخانه به یک منظره زیبا منظم روبرو خواهید شد.

یک نمونه زیبای اکسسوری جا قاشق و چنگالی آرشام دکور:

اکسسوری جا قاشق چنگالی کابینت آشپزخانه

اکسسوری کابینت میزهای توکار

اکسسوری میز توکار و مخفی کابینت

بسیاری از آشپزخانه‌ها بسیار کوچک و نقلی هستند به طوری که نمی‌توان از میزهای جداگانه‌ای به عنوان میز ناهارخوری استفاده کرد. وقتی یک میز حتی خیلی کوچک را به صورت توکار قرار می‌دهید می‌توانید خیلی از کارهای ضروریتان را بر روی آن انجام دهید. این میز فضای زیادی را از آشپزخانه اشغال نمی‌کنند و بهترین کارایی را در آشپزخانه خواهند داشت.

اکسسوری کابینت مواد شوینده

اکسسوری مواد شوینده کابینت

یکی دیگر از اکسسوری های کابینت آشپزخانه نظم دهنده که به وسیله آن بسیاری از مواد شوینده نظم و ترتیب خاصی می‌گیرند را اکسسوری شوینده می‌گویند. این اکسسوری‌ها که می‌توانند در قفسه‌های درون کالینت قرار گیرند، اصولا در کنار ماشین‌های لباسشویی یا ظرفشویی ساخته می‌گردند. برای این کابینت‌ها می‌توان از سبدهای ریلی داخل کابینت بهره برد.

یک نمونه اکسسوری جای مواد شوینده از آرشام دکور:

اکسسوری مواد شوینده کابینت آشپزخانه

اکسوری‌های تقسیم کننده کشو

اکسسوری تقسیم کشو کابینت

بسیاری از کشوهای آشپزخانه‌ به خصوص در آشپزخانه‌های سنتی، به هم ریخته و به دور از نظم هستند. اما امروزه با تقسیم کننده‌های کشویی می‌توانید وسایل داخل کشو را با یک نظم خاص بچینید. بعضی از اکسسوری‌های کابینت به صورت عمودی هستند، تا در صورتی که کابینت‌ها ارتفاع بلند داشته باشند از فضای بالای آنها بهره ببرید.

جمع بندی نهایی

اکثر مردم در آپارتمان ها زندگی می‌کنند. به همین دلیل فضای بسیار کمتری برای قرار دادن لوازم دارند. هر کدام از این اکسسوری‌هایی را  که در بالا به آن اشاره کردیم، برای برقراری نظم و ترتیب در آشپزخانه بسیار کمک کننده هستند و هر کدام به گونه‌ای احتیاجات افراد در آشپزخانه را برطرف می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مقاله راهنمای خرید کابینت ما را نیز مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:

انواع صفحه کابینت

جدیدترین انواع بین کابینتی

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

14 − چهار =

نوشتهٔ پیشین
اصول نگهداری از کابینت چوبی
نوشتهٔ بعدی
پریز توکار کابینت آشپزخانه و نکات مهم مربوط به نصب آن
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ