بهترین راهکارها برای روشن کردن فضای خانه

بسیاری از خانه‌ها نورگیر نیستند. یعنی در طول روز نور کافی در خانه تامین نمی‌شود. نور به تنهایی یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر جذابیت و هرچه زیباتر شدن دکوراسیون منزل است. قطعا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید، که تمایلی به زندگی کردن در یک خانه کم نور ندارید. همین عامل موجب تلاش شما در نورانی‌تر کردن فضای خانه شده است. در این محتوا آمده‌ایم تا با نگارش ترفندهای عالی، شما را در روشن کردن فضای خانه تان یاری نماییم.

تاثیر نور و روشنایی بر زندگی افراد

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده نور کافی، احساسات ناخوشایند و منفی همانند: استرس، نگرانی و بی حوصلگی را از بین می‌برد. افراد در محیط با مقدار نور متفاوت، واکنش و عکس‌العمل‌های متفاوتی را از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل وجود نور مناسب احساس مطلوب و بهتری را القا خواهد کرد. بسیاری از اشعه‌های نوری، حاوی ویتامین دی می‌باشند. این ویتامین حال شما را خوش و خوش‌تر می‌کند. پس بهتر است حتماً نسبت به نور و روشنایی فضای منزلتان توجه خاصی را داشته و اقدامات ویژه‌ای را انجام دهید.

راهکارهای روشن کردن فضای خانه

روشن کردن و بزرگتر نشان دادن فضای کوچک و دلگیر خانه کاری چالش برانگیز است. راه‌های فراوانی برای این منظور وجود دارد، که می‌تواند کمک قابل توجهی به شما کند. در ادامه ما به چند مورد از ترفندهای مهم اشاره می‌کنیم.

به کارگیری آینه ساده‌ترین راه برای روشن کردن فضای خانه

از قدیم الایام تا به حال یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای افزایش روشنایی منزل، آینه بوده است. با تابش نور خورشید به آینه‌ها، نور دو برابری به محیط اطراف انعکاس داده می‌شود. به دلیل وجود این ویژگی، آینه‌ها به شدت در افزایش نور طبیعی در فضاهای کم نور کمک می‌کنند. احتمالاً شما هم داستان استفاده آینه توسط ادیسون را شنیده‌اید. ادیسون در اتاق عمل به دلیل عدم وجود نور کافی، برای عمل مادرش از آینه استفاده کرد. ادیسون با گرفتن آینه در مقابل پزشک توانست نور مناسب برای عمل را فراهم آورد.

از بین آینه‌ها هم، آینه قدی گزینه‌ای بسیار ایده آل برای تامین نور می‌باشد. طرح و مدل آینه‌های کاربردی به سلیقه شما بستگی دارد. به عنوان مثال به جای آینه بزرگ و قدیمی می‌توانید، چند آینه کوچک را کنار هم قرار دهید. همچنین آیینه‌های قاب دار، آنتیک، آینه خورشیدی و ونیزی یکی دیگر از گزینه‌های مناسب هستند.

استفاده از آینه برای روشن کردن فضای خانه
استفاده از آینه برای روشن کردن فضای خانه

انتخاب مبلمان روشن

یکی دیگر از آیتم‌هایی که علاوه بر زیبایی منزل، سبب روشن کردن فضای خانه می‌شود، دکوراسیون خانه به رنگ سفید یا روشن است. همان طور که می‌دانید مبل‌ها در رنگ‌های متفاوت و مختلفی در بازار موجود هستند. بعضی از آنها به رنگ تیره و بعضی هم به رنگ روشن می‌باشند. منظور از رنگ روشن صرفا انتخاب رنگ سفید نیست. زیرا رنگ سفید برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند، کمی تمیز کردن را دشوار می‌کند. شما می‌توانید از رنگ‌های کرم، طوسی، خاکستری و غیره استفاده نمایید. همچنین از میزها و اکسسوری‌هایی با رنگ روشن در کنار مبل بهره ببرید.

استفاده از پرده رنگ روشن و نازک

انتخاب پرده مناسب برای پذیرایی و اتاق خواب نیز یکی دیگر از روش‌ها برای برخو.ردرای از نور بیشتر است. پرده‌های نازک همانند پرده‌ای با جنس حریر، نور را بیشتر به محیط منزل انتقال می‌دهند. پرده‌هایی ضخیم و تیره نور خانه شما را گرفته و آن را تاریک‌تر می‌کنند. البته ناگفته نماند که پرده‌های مدل باز تاثیر شگرفی در پخش کردن نور خواهند داشت. پرده‌هایی که به راحتی قابلیت باز و بسته شدن را دارند، نسبت به دیگر پرده‌ها نور بیشتری را منتقل می‌کنند. همچنین خانه را پرنورتر نشان می‌دهند. استفاده از رنگ‌های آبی آسمانی، خاکستری، کرم روشن، شیری و هرچه رنگ روشن دیگر، به پر نورتر شدن کمک خواهد کرد.

انتخاب کفپوش مناسب از بهترین روش‌ها برای روشن کردن فضای خانه

یکی دیگر از عواملی که در روشنایی منزل بسیار تاثیر گذار می‌باشد، رنگ کفپوش‌هاست. برای روشن کردن خانه‌های کم نور از کفپوش‌هایی با جنس و رنگ روشن استفاده نمایید. طرح کفپوش‌ها هم بسیار حائز اهمیت است. شما می‌توانید به جای انتخاب طرح‌های کلاسیک، از چوب‌های سفید یا روشن بهره ببرید. کف‌های براق و روشن مد روز می‌باشند و یک روش فوق العاده برای روشن‌تر کردن خانه تاریک به حساب می‌آیند. کفپوش‌ها باید با رنگ دیوار و نور چراغ‌های اتاق یا سالن پذیرایی شما سنخیت داشته باشند. زیرا هر چقدر ناهماهنگی بین آنها بالاتر رود، علاوه بر اینکه از زیبایی آنها می‌کاهد، قطعا نور مورد نظر را تامین نخواهد کرد.

استفاده از درب‌های شیشه‌ای بزرگ

قرار دادن درب‌های شیشه‌ای بزرگ به سمت تراس و حیاط نور بسیار زیادی را فراهم می‌کند و از بهترین راهکارها برای روشن کردن فضای خانه است. شاید عوض کردن درب‌های قدیمی با درب‌های شیشه‌ای بزرگ کاری پرهزینه باشد، اما برای منازلی که هیچ راه دیگری برای عبور نور طبیعی ندارند، مناسب‌ترین گزینه است. درب‌های شیشه‌ای نسبت به درب‌های دیگر نورهای بیشتری را از محیط خارج به داخل منزل انتقال می‌دهند. به دلیل اینکه شیشه‌های شفاف بسیار گرانتر از شیشه‌های معمولی هستند، می‌توانید شیشه معمولی را نصب کرده اما در کنارش از یک پرده نازک و رنگ روشن استفاده نمایید.

روشن کردن رنگ دیوار

این روش نیز ایده خوبی برای روشن کردن فضای خانه است. دیوارهای خانه یا اتاق نشیمن را از رنگ‌های تیره به رنگ های خنثی و روشن تغییر دهید. رنگ‌هایی همانند صورتی، آبی روشن، سبز روشن، سفید، استخوانی، خاکستری در نورانی‌تر کردن خانه بسیار بهتر عمل خواهند کرد. دیوارهایی با رنگ روشن، اتاق منزل شما را دلبازتر جلوه می‌نماید. یک سری از رنگ‌ها نور را داخل منزل حبس می‌کنند و اجازه تردد به آن را نمی‌دهند. پس بهتر است هنگام انتخاب رنگ دیوار، دقت و توجه خاصی را داشته باشید. یکی از مزیت‌های ویژه رنگ خنثی در به کارگیری دیوارها، توانایی هماهنگی بالای آنها با دکوراسیون منزل است، یعنی به راحتی می‌توان آن را با هر دکوراسیونی تطبیق داد.

روش هایی برای روشن کردن فضای خانه
روش هایی برای روشن کردن فضای خانه

استفاده از لامپ و لوسترهای مناسب روش دیگری برای روشن کردن فضای خانه

هرگاه سخن از نورانی کردن و روشن کردن فضای خانه به میان می‌آید، اولین موردی که به ذهن می‌رسد، انتخاب و استفاده از چراغ یا لامپ‌های روشنایی قدرتمند است. پس یکی از رایج‌ترین راهکارها برای روشن‌تر شدن هرچه بیشتر خانه‌ها، استفاده از تجهیزات روشنایی مناسب است. استفاده از لوسترهای بلند، همچنین لوستر مسی، به خوبی نور را به محیط انتقال می‌دهند. از این لوسترها علاوه بر اتاق، در جزیره آشپزخانه‌ها هم به کار برده می‌شود.

گل و گیاه را به خانه بیاورید

شاید وجود گیاهان مستقیماً نور و روشنایی خاصی را تامین نکند، اما قطعا اتاق را درگیر روشنایی خواهد کرد. وجود گل و گیاه در دکوراسیون خانه به محیط منزل شما، حس شادابی و سرزندگی می‌دهد. برای یک بار هم که شده یک گلدان از گل طبیعی روی میز ناهار خوری یا میز وسط سالن خود قرار دهید. قطعاً علاوه بر حس سرزندگی، روشنایی را هم احساس خواهید کرد.

به کاربردن سبک شلوغ و درهم

یکی دیگر از راهکارها برای روشن کردن خانه کم‌نور یا تاریک، استفاده از دکوراسیون یا مبلمان‌های رنگارنگ با طرح‌های شلوغ است. هر چه دکوراسیون رنگارنگ باشد، حس و حال شاد و انرژی بخشی به اتاق تاریک می‌دهد تا کمبود نور را تا حدی جبران نماید. استفاده از فرش با طرح‌های شلوغ هم همین خاصیت را دارد. بسیاری از متخصصین در دکوراسیون داخلی، استفاده از حروف برنجی بر روی دیوار را هم یکی دیگر از راه‌های روشن کردن فضای خانه می‌دانند.

استفاده از کابینت های گلاس در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است، که با تاریکی و کم نور شدنش، کل خانه تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. پس بهتر است برای روشنایی، از کابینت هایگلاس استفاده نمایید. زیرا این کابینت نور را به خوبی انعکاس می‌دهد و موجب روشن‌تر شدن خانه می‌گردد.

برچسب‌ها: رنگ بندی های کابینت

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک + 8 =

نوشتهٔ پیشین
ام دی اف خام چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
نکات مهمی که برای بازسازی حمام در ساختمان باید در نظر گرفت
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ