تفاوت کفپوش‌های پارکت و لمینت

امروزه برای زیبایی بخشی و جذابیت کف خانه‌ها، خرید کفپوش و پارکت لمینت بسیار رایج است. هر کدام از آنها جذابیت و زیبایی خاصی را به همراه دارند. میان این دو کفپوش تفاوت‌هایی وجود دارد که در زمان تغییر دکوراسیون منزل می‌تواند به آسانی شما را به سمت انتخاب بهتر هدایت نماید.

از نظر بسیاری از افراد میان این دو لوازم دکوراسیون داخلی تفاوت وجود ندارد، اما طراحان داخلی یکسری تفاوت‌هایی را برای آنها در نظر گرفته‌اند. در ادامه به صورت جداگانه به معرفی هر کدام از آنها پرداخته سپس انواع تفاوت پارکت و لمینت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. فرصت را غنیمت شمرده و ما را همراهی کنید.

منظور از پارکت چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی تفاوت پارکت و لمینت بپردازیم، بهتر است تعریفی از آنها ارائه دهیم. پارکت‌ها یکی از انواع کفپوش بوده که به صورت مستقیم به صورت صفحه‌های نازکی از چوب ساخته می‌شوند. به همین دلیل از نظر بهداشت و سلامت جزء سالم‌ترین نوع کفپوش‌ها به حساب می‌آیند. برای تهیه انواع پارکت چوبی از چوب‌هایی نظیر افرا، گردو، گیلاس و بلوط استفاده می‌گردد. این نوع کفپوش به دلیل اینکه جذابیت خاص بصری ایجاد می‌کند، در اکثر دکوراسیون‌های داخلی کاربرد فراوانی دارد. پارکت‌ها، کفپوش لوکس و گران‌قیمتی محسوب می‌گردند. کفپوش‌های پارکت متفاوت از کفپوش معمولی هستند و در آنها از تخته‌های چوبی که معمولاً عرض آنها بیشتر از ۱۰ سانتی متر و طول آن بیشتر از ۱ متر است استفاده می‌گردد.

منظور از لمینت چیست؟

لمینت‌ها در رده کفپوش‌های مصنوعی می‌باشند که برخلاف پارکت به صورت غیر مستقیم از چوب ساخته می‌شوند. در واقع، انواع لمینت از به هم فشرده کردن چند لایه چوب نیز تشکیل می‌گردند و با فرآوری‌هایی که بر روی آنها صورت می‌گیرد، شبیه به کفپوش‌های سنگی می‌شوند. لمینت‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی دارند که علاوه بر زیبایی به شدت با محیط زیست  دوست می‌باشند. زیرا از قطع درختان جلوگیری به عمل می‌آورند.

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت

حال که با تعریف پارکت و لمینت آشنا شدید، بهتر است به بررسی تفاوت این دو نوع کفپوش بپردازیم.

تفاوت ظاهری

تفاوت ظاهری یکی از مواردی است که هنگام خرید پارکت و لمینت یا چوبی تاثیر بسیار زیادی روی انتخاب مشتریان دارد. مسئله‌ای که موجب تفاوت در ظاهر آنها می‌گردد، جنس آنها است. پارکت‌ها طرح اصلی چوب درختان را دارا هستند. به همین دلیل طرح‌هایشان خیلی محدودتر از لمینت‌ها است. اما پارکت نسبت به لمینت حس بهتر و خیلی طبیعی‌تری را به شما و محیطتان القا خواهد کرد. پارکت‌ها کاملاً طبیعی جلوه می‌کنند.

تفاوت پارکت و لمینت در نصب

یکی دیگر از موارد مهمی که هنگام مقایسه این دو نوع کفپوش به نظر می‌رسد، نحوه نصب آنها می‌باشد. برای نصب پارکت‌ها باید از یک چسب مخصوص بهره برده شود. بعد از اینکه چسب‌ها خشک شدند باید سطح پارکت را ساب زده و یک لایه لاک روی آن اجرا گردد. تقریباً یک روز بعد از اجرای پارکت دیگر قابل استفاده بوده و می‌توان وسایل را روی آن قرار داد. در میان لمینت‌ها برای نصب و اجرا دیگر همانند پارکت نیازی به چسب نخواهند داشت. دور و اطراف لمینت‌ها یکسری شیارها وجود دارد که این شیارها در هم قفل می‌گردد. در نتیجه با این قفل شدن می‌توان سطح بزرگی را لمینت نمود. با این اوصاف، تفاوت پارکت و لمینت به وضوح مشخص است. به دلیل اینکه در لمینت از چسب استفاده نمی‌گردد، می توان به راحتی آن را از محلی جمع کرد و به محل دیگر نصب نمود.

تفاوت پارکت و لمینت در نصب

تفاوت در قیمت

اختلاف در قیمت همانطور که پیشتر هم اشاره نمودیم، یکی از موارد تفاوت این دو نوع کفپوش به حساب می‌آید. پارکت، کفپوشی  لوکس است و از نظر قیمتی قاعدتاً اختلاف خیلی زیادی با لمینت‌ها دارد. در مقابل پارکت‌های لمینت نسبت به پارکت‌ها و حتی سایر کفپوش همانند سرامیک قیمت خیلی پایین‌تری دارند. همین امر موجب شده تا طرفداران لمینت خیلی بیشتر افزایش پیدا کند.

دوام و مقاومت

عمر و مقاومت این دو نوع  کفپوش یکی دیگر از موارد تفاوت پارکت و لمینت به حساب می‌آید. پارکت نسبت به لمینت دوام و طول عمر خیلی بیشتری دارد و در صورتی که از پارکت‌ها به درستی نگهداری شود، می‌توانند چیزی بین ۴۰ تا ۸۰ سال عمر مفید داشته باشند. این در حالی است که عمر مفید بهترین کفپوش لمینت ۱۰ سال است. به دلیل ظاهر طبیعی پارکت، طرح و نقش‌هایی که روی آن وجود دارد به راحتی از دست نخواهد رفت. پارکت‌ها چون از چوب ساخته می‌شوند، در صورتی که رطوبت به آنها برسد خیلی زود ورم می‌کنند. به همین دلیل استفاده از آنها برای محیط‌های مرطوب به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. انواع پارکت‌های لمینت در مقابل آب مقاومت خیلی بهتری دارند. پارکت در برابر اجسام نوک تیز خیلی حساس است. اما انواع پارکت لمینت مقاومت خیلی بهتری دارند و روش های مختلف برای تعمیر کفپوش لمینت می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

تفاوت پارکت و لمینت در عایق صدا و حرارت بودن

همانطور که در قسمت نصب آنها عنوان گردید، در زمان نصب لمینت‌ها نیازی به چسب کاری کف ساختمان نیست. شما می‌توانید به راحتی قبل از نصب لمینت بر روی زمین از یکسری فوم‌های مخصوص موجود در بازار برای عایق بودن استفاده نمایید. این فوم‌ها بعد از اجرای کامل تا حد بسیار زیادی از انتقال صدا به طبقه‌های پایین جلوگیری به عمل می‌آورند و همچنین عایق بسیار خوبی برای حرارت و برودت هستند.

تفاوت پارکت و لمینت در عایق صدا و حرارت بودن

تفاوت در آسیب به محیط زیست

اگر شما هم از دوستداران محیط زیست هستید و در زمان انتخاب و خرید مراقبت از محیط زیست را در اولویت قرار می‌دهید، پس بدانید که پارکت‌های چوبی از لمینت‌های شیمیایی بسیار بهتر هستند. لمینت به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رزین و فشار در تولید، به راحتی در طبیعت تجزیه نخواهد شد. در حالی که کفپوش‌های پارکت به دلیل ساخته شدن از چوب‌های طبیعی قابل تجزیه و بازگشت به طبیعت هستند.

نحوه نگهداری

در بحث تفاوت پارکت و لمینت اگر از قیمت، ظاهر و دوام بگذریم، نحوه نگهداری هم بسیار حائز اهمیت است. نگهداری از لمینت خیلی ساده‌تر از پارکت‌ها است. شما می‌توانید با یک تی نم دار یا پارچه‌ای مرطوب آن را تمیز کنید. اما برای پارکت باید از یکسری مواد خاص استفاده نمایید تا به پوشش محافظ آن آسیبی نرسد و ورم نکند. در عوض پارکت را می‌توان سمباده زد ولی لمینت حتی با بهترین برند و مارک چنین قابلیتی ندارد.

کفپوش مناسب برای دکوراسیون

با بررسی موارد بالا مشخص شد که هم کفپوش پارکت و هم لمینت دارای مزایا و معایب مخصوص می‌باشند. بنابراین این شما هستید که در انتخاب مناسب‌ترین کفپوش، کارایی، زیبایی، دوام و مقاومت آنها را باید در نظر بگیرید و نسبت به بودجه‌ی خود و معیارهای زیباشناسی یکی را انتخاب کنید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

2 × 2 =

نوشتهٔ پیشین
سبک‌ها و مدل‌های مختلف درب اتاق خواب
نوشتهٔ بعدی
کابینت ایتالیایی و انواع آن کدامند؟
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ