ایده‌های استفاده از ظروف و وسایل قدیمی در تزیین منزل

افراد بسیار زیادی هستند که به یک وسیله قدیمی و نمادهای مختلف از قدیم علاقه خاصی نشان می‌دهند. این کار اگر به صورت مادام العمر انجام شود به یک کلکسیون یا مجموعه‌ای نفیس و جذاب تبدیل می‌شود. بعضی از افراد علاقه دارند که خانه خود را با وسایل قدیمی تزیین کنند و یا دکوراسیون خود را مطابق آن بچینند. شاید این کار هزینه بسیار زیادی را بطلبد، اما در عین حال زیبا و شیک می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا بهترین ایده های استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

وسایل قدیمی و ساده از جمله جذاب‌ترین وسایل برای تزیین بخش‌هایی از منزل به شمار می‌آیند. ممکن است در منزل همه ما تعدادی وسایل سنتی و قدیمی وجود داشته باشد، که یادگاری از مادربزرگ و پدربزرگ‌های ما باشد. یا آنها را از فروشگاه‌های مخصوص و مغازه‌های صنایع دستی خریداری کرده باشیم. اگر تصمیم به دیزاین منزل با وسایل قدیمی گرفتید سعی کنید نهایت استفاده را از این وسایل ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا ایده هایی را در این زمینه برایتان بگویئم.

هدف از استفاده از وسایل قدیمی در تزیین منزل

اگر به دنبال ایجاد کردن حسی صمیمی در خانه‌های خود هستید، استفاده از دکوراسیون‌های سنتی یکی از راهکارهای بسیار مناسب جهت دستیابی به این هدف است. با استفاده از وسایل قدیمی و ایجاد یک دکوراسیون سنتی در منزل‌تان می توانید، فضای خانه خود را بسیار دلنشین و راحت جلوه بدهید و از سبک های مدرن و رسمی دور شوید. درست است که دکوراسیون سنتی و دکوراسیون با وسایل قدیمی الهام گرفته و برخاسته از دوران قدیم است، اما به طور خیلی ملموسی احساس گرمی و صمیمیت و راحتی را به ذهنتان منتقل خواهد کرد.

ایده‌های استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل

یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها برای تزیین منزل، استفاده از دکوراسیون‌های سنتی است. اگر شما هم  از جمله افرادی هستید که به این تزیین سنتی علاقه دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که وسایل قدیمی و سنتی را در مکان‌های مخصوص به خود جای دهید. تا زیبایی منزل شما را دو برابر کند. برای تزیین منزل با وسایل قدیمی نیاز به وسایل خاص و متفاوت نیست. شما با هر آنچه که در دسترس دارید می‌توانید نهایت زیبایی را در دکوراسیون خود ایجاد کنید. در ادامه به برخی از این ایده‌های تزیین می‌پردازیم.

استفاده از ظروف قدیمی و نوستالژیک

اکثر خانم‌ها تمایل بسیار خوبی به استفاده از این دسته وسایل نوستالژیک در منزل خود دارند. استفاده از ظرف‌های قدیمی مانند ظروف چینی گل سرخ قدیمی در آشپزخانه‌ها زیبایی خاصی را به فضای خانه شما می‌بخشد. شما می‌توانید از شیشه‌ها یا بانکه‌های قدیمی به عنوان جایی برای حبوبات و خشکبار استفاده کنید. این ظروف را به عنوان وسیله‌ای دکوری در فضای آشپزخانه قرار دهید.

دیگ‌های سنگی یا مسی قدیمی یکی از زیباترین ظرف‌های نوستالژی به شمار می‌آیند. برای جذاب شدن و نما دادن به محیط آشپزخانه‌تان این دیگ‌ها را روی یک چراغ نفتی سنتی در آشپزخانه بگذارید، تا زیبایی آن چندین برابر گردد. دیگ‌های متعدد سنگی و مسی در بازار یافت می‌گردد، که دارای نقش‌های بسیار زیبا و متعدد هستند. شما می‌توانید با قیمت‌های مناسب انواع دیگ‌ها را تهیه کنید. یکی دیگر از ایده‌های جالب، استفاده از بشقاب، نعلبکی و پیش دستی‌های قدیمی به عنوان دیوارکوب است. برای این کار بهتر است حلقه‌ای کوچک را پشت ظروفتان بچسبانید و آنها را با میخ به دیوار وصل کنید.

استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون
استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون

استفاده از رادیو و گرامافون‌های قدیمی

یکی از پرطرفدارترین و البته قدیمی‌ترین وسایل رادیو و گرامافون‌ها هستند و کاربرد آنها یکی از  پرطرفدارترین ایده‌های استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون است. در گذشته، این وسایل قدیمی در بین خانواده‌ها، بسیار محبوب و پرطرفدار بودند. همین امر موجب شده که انواع گوناگون رادیوهای قدیمی با شکل و طرح‌های مختلف در عتیقه فروشی‌ها به چشم بخورد. گرامافون یا رادیوها در زندگی امروزه بیشتر جنبه دکوری دارند. این وسایل در زمان قدیم کاربرد بسیار ویژه‌ای داشتند و جزو یکی از لوازم جدانشدنی هر خانه‌ای به حساب می‌آمدند. شما هم می‌توانید از این وسایل قدیمی و بسیار کاربردی به عنوان یک شی یا وسیله‌ای دکوری و یا حتی کاربردی استفاده کنید. برای تزیین زیباتر بهتر است، آن را در گوشه‌ای از منزل‌تان قرار دهید و حس مطلوبی را از آن دریافت کنید.

استفاده از سماورهای زغالی قدیمی

از دیگر وسایل نوستالژیک پرطرفدار می‌توان سماور زغالی را نام برد. همانطور که اطلاع دارید در زمان‌های گذشته سماورهای زغالی در آشپزخانه بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفت. این سماورها در بین خانم‌ها بسیار محبوب بود. علت آن هم این بود که عجیب چای در مزاقشان خوش می‌آمد. امروزه هم این سماورهای خاص و دوست داشتنی در انواع جنس‌ها مانند برنجی و مسی در عتیقه فروشی‌ها به چشم می‌خورد. استفاده از این وسایل قدیمی در دکوراسیون منازل رنگ و بوی خوبی را به خانه می‌دهد. برای تزیین هرچه بیشتر منزل می‌توانید از یک سماور زغالی قدیمی و به همراه یک دست فنجان و نعلبکی قدیمی استفاده کنید. تا حس فضای نوستالژیک را به خانه شما هدیه بدهد.

استفاده از چراغ نفتی،گرد سوز و علاالدین‌های قدیمی

یکی دیگر ایده‌های استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزلتان مخصوصا در فصل زمستان که حس صمیمیت و گرمای خاصی به خانه می‌بخشد، چراغ‌های نفتی هستند. این چراغ‌ها علاوه بر جنبه‌های تزئینی و دکوری هنوز هم یک وسیله کاربردی به حساب می‌آیند. استفاده از آنها هنوز هم به طور کامل از بین نرفته است. به عنوان نمونه شما می‌توانید در کمپ‌های جنگلی و کوهستانی و همچنین مکان‌هایی که به برق دسترسی ندارند، یا حتی مواقعی که برق قطع می‌گردد از چراغ علاالدین استفاده کنید.

استفاده از کوزه‌های قدیمی

به جای استفاده از گلدان‌های جدید و تزیینی می‌توانید از کوزه‌های قدیمی در گوشه گوشه اتاق‌های منزلتان استفاده کنید. امروزه نصب انواع آبنما پس از بازسازی خانه‌ها بسیار رایج است. یکی از ایده‌های جالب برای طراحی فضای خانه به شیوه‌های سنتی آن است، که از خمره‌ها و کوزه‌های قدیمی یک آب نمای متفاوت و قدیمی و خلاق برای منزلتان طراحی کنید. این کار به ویژه اگر در کنار استفاده از گل و گیاه در تزئین دکوراسیون انجام شود، جلوه بی‌نظیری به فضای خانه خواهد بخشید. استفاده از لوازم قدیمی که در دسترس‌تان هست کاری بسیار راحت و کافی می‌باشد. با صرف کردن اندکی وقت و کمی  ذوق و سلیقه به نتیجه مطلوب تان خواهید رسید.

استفاده از فرش و گلیم‌های قدیمی در منزل

فرش‌ها به عنوان یکی از عناصر اساسی در دکوراسیون خانه‌های ایرانیان به چشم می‌خورد. فرش‌ها علاوه بر اینکه در دکوراسیون خانه‌های قدیمی کاربرد داشتند، در زندگی کنونی هم نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. اگر به وسایل قدیمی به خصوص فرش و گلیم‌های قدیمی علاقمند هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که برای ایجاد محیط گرم و دلنشین، بهتر است از فرش‌های دستبافت عشایر و ترکمن استفاده کنید‌. گلیم و قالیچه‌های  قدیمی با رنگ و طرح‌های منحصر به فردی که دارند هر انسانی را به وجد و شادی می‌آورند. شما می‌توانید از این گلیم و قالیچه‌ها در خانه‌های خود استفاده‌های متعددی کنید. به عنوان مثال می‌توانید از یک گلیم کوچک به عنوان قاب یا تابلو به دیوار خانه‌تان آویزان کنید.

استفاده از چمدان‌های قدیمی

از دیگر ایده‌های استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون که در بسیاری از خانه‌ها یافت می شود، کاربرد چمدان‌های خاص و زیبا در دیزاین خانه‌ها می‌باشند. برای استفاده هرچه زیباتر، می‌توانید چمدان‌های قدیمی خود را به نجاری‌ها بسپارید و از آنها بخواهید که با قرار دادن چهارپایه‌های چوبی برای چمدان‌ها آنها را مانند میز طراحی کنند. به این ترتیب شما می‌توانید یک میز چمدانی و فانتزی بسیار زیبا و خاص داشته باشید. برای جذابیت بیشتر می‌توانید یک یا دو شیء قدیمی روی میز قرار دهید.

استفاده از صندوقچه‌های قدیمی

همه ما در میان خاطرات قدیمی تصویری از صندوقچه‌های قدیمی در ذهن داریم. صندوقچه‌هایی که روی آن‌ها پارچه‌های گلدوزی و سفید پهن شده بود. صندوقچه‌هایی که مادربزرگ‌هایمان با دستهایی مهربان از داخل آنها آبنات و تنقلاتی  بیرون می‌آورند. با استفاده از این صندوقچه‌های قدیمی در دکوراسیون خانه‌تان می‌توانید حس زیبای خاطرات قدیمی را دوباره احیا کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پانزده − یک =

نوشتهٔ پیشین
پارکت لمینت و آنچه باید درباره آن بدانید
نوشتهٔ بعدی
با روش و مراحل نصب کاغذ دیواری آشنا شوید
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ