نکات مهم در انتخاب بهترین دستگیره کابینت آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر آشپزخانه، کابینت‌ها هستند. کابینت‌ها نقش بسیار مهمی در دکوراسیون آشپزخانه ایفا می‌کنند. آنها علاوه بر اینکه باید در طرح، سبک و رنگ‌های مختلفی طراحی شوند، به دستگیره‌های خوش طرح و فرمی هم نیازمند هستند. به همین علت هنگام انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه باید یکسری نکات و موارد را رعایت نمود که زیبایی آنها را بیشتر نمایان کند. اگر این دستگیره‌ها به روش درست و اصولی انتخاب شوند، چهره متفاوتی را به آشپزخانه خواهند داد. در ادامه این مطلب قصد داریم یک سری نکات در مورد انتخاب دستگیره‌های کابینت در اختیار شما قرار دهیم،تا در هنگام سفارش کابینت آشپزخانه خود بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع دستگیره‌های کابینت

قبل از اینکه بخواهیم به نکات مربوط به انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه بپردازیم، بهتر است بدانیم این دستگیره‌ها در چند نوع مختلف هستند که از نظر شکل و طرح با هم تفاوت اصلی دارند. این مدل‌ها عبارتند از دستگیره‌های کابینت دکمه‌ای، دستگیره کابینت خطی و دستگیره کابینت مخفی. از نظر شکل ظاهری دستگیره کابینت آشپزخانه دکمه‌ای یک ظاهر  کروی مانند دارد و اصولا زاویه‌دار است اما دستگیره‌های خطی از دستگیره‌های مدرن هستند که به صورت افقی و عمودی بر روی کابینت‌ها نصب می‌گردند و یک ظاهر شیک و زیبا به آشپزخانه می‌دهند. دستگیره خطی دارای مدل‌های منحنی و مستطیلی است که با سبک‌های متنوع هارمونی خاصی ایجاد می‌نمایند.

نحوه انتخاب دستگیره‌های کابینت بسیار با اهمیت است؛ زیرا در به وجود آوردن هارمونی و هماهنگی بیشتر میان اجزای آشپزخانه نقش مهمی را ایفا می‌کند. در ادامه این نکات مهم را شرح خواهیم داد.

توجه به سبک آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکاتی که در انتخاب این دستگیره‌ها باید به آن توجه خاصی گردد، سبک آشپزخانه می‎است. اگر آشپزخانه شما یک سبک سنتی دارد، بهتر است از دستگیره‌های کلاسیک استفاده کنید. حال اگر کابینت‌های شما از کابینت‌ مدرن باشند، اوضاع خیلی فرق خواهد کرد. خطوط شکسته، بلند و گوشه دار از ویژگی‌های دکوراسیون مدرن به شمار می‌روند. مهمترین سبک‌هایی که در دیزاین کابینت‌ها به کار برده می‌شود شامل، سبک روستایی، مدرن، کلاسیک و ترکیبی است. سبک روستایی از عناصری همانند چوب، رنگ‌های گرم و بافت بومی برخوردار است. در سبک روستایی هم از دستگیره‌های ساده با یک روکش برنز استفاده می‌شود.

بهترین انواع دستگیره کابینت آشپزخانه
انواع دستگیره‌های کابینت

بهترین ترکیب رنگ یا رنگ بندی دستگیره‌ها

یکی دیگر از عواملی که هنگام انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه باید به آن توجه خاصی کرد، رنگ دستگیره‌ها است. رنگ آنها اصولا باید متناسب با رنگ کابینت انتخاب گردد. پس بهتر است دستگیره‌ای انتخاب شود که دارای رنگ بندی متنوعی باشد که بتوان بر اساس این تنوع رنگ، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. در این حالت هنگام نصب، ظاهر کابینت را خیلی زیباتر خواهد کرد. بهتر است برای کابینت‌های رنگ روشن از دستگیره رنگ تیره استفاده شود تا یک تضاد رنگی عالی بین آنها برقرار شده و جلوه عالی به‌وجود آید.

متریال به کار رفته در دستگیره‌ها از دیگرعوامل انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه

یراق آلات کابینت به کار برده شده در آشپزخانه از جنس‌های مختلفی هستند. اگر جنس دستگیره‌ها با دیگر بخش‌های آشپزخانه یکسان  و هماهنگ باشد، ترکیب خاصی را به وجود خواهد آورد. متریال اصلی دستگیره کابینت آشپزخانه فلزی است. علت فلزی بودن آن هم خاصیت ضدمیکروبی و عمر طولانی این محصول است. به عنوان مثال متریالی که برنجی هستند و آبکاری شده می‌باشند، از رشد میکروب‌ها جلوگیری به عمل می‌آورند. یراق آلات برنزی بسیار متداول خستند و به دلیل خاصیت و ظاهری که دارند برای کابینت‌های چوبی ضخیم یک همنشین بی نظیر به حساب می‌آیند. از دیگر انواع متریال دستگیره‌های کابینت می‌توان انواع دستگیره شیشه‌ای، کریستال، پلاستیکی و سرامیکی را نام برد.

بهترین مدل‌های دستگیره کابینت

برای انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه ، علاوه بر انواع دستگیره‌ها، مدل‌های آنها را هم باید در نظر داشت. دو نوع از این دستگیره‌ها، تک پیچ و دو پیچ هستند. دستگیره‌هایی دو پیچ، شکل خیلی بلندتری داشته و از طریق دو پیچ طرفین دستگیره، به کشو و کابینت‌ها نصب می‌گردند. اصولاً از دستگیره‌های دو پیچ به صورت عمودی روی کابینت‌ها یا به صورت افقی روی کشوی کابینت‌ها استفاده می‌شود. اما دستگیره‌های تک پیچ اندازه خیلی کوچک‌تری دارند و به صورت شکل‌های مهندسی تولید خواهند شد. اصولاً این نوع دستگیره را روی یک نقطه از درب کابینت یا کشوها متصل می‌کنند. افراد بر اساس سلیقه خود یکی از این مدل‌ها را انتخاب می‌نمایند.

دستگیره بلند استیل کابینت آشپزخانه
نکات مهم در انتخاب دستگیره کابینت

توجه به اندازه دستگیره‌ها

هنگامی که از اندازه دستگیره کابینت آشپزخانه صحبت می‌کنیم، منظورمان برقراری تناسب بین ابعاد و تناسب کابینت با اندازه دستگیره‌ها است. در واقع قانون اصلی این تناسب می‌گوید دستگیره‌ها بهتر است برابر یک سوم اندازه کابینت‌ها باشند. البته ممکن است در همه موارد این قاعده حکم فرما نباشد. در بعضی از کابینت‌ها به خصوص سبک‌های مدرن، دستگیره‌های سراسری به شکل خیلی زیباتری به کار برده می‌شوند. در کشو و کابینت‌هایی که اندازه بزرگتری دارند، بهتر است با یکسری دستگیره‌هایی که سایزهای بلندتری دارند، مزین شوند.

راحت بودن دستگیره‌ها از دیگر ملاک‌های انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه

قبل از خرید یراق آلات به خصوص دستگیره کابینت، حتماً باید دستگیره‌ها را لمس کرده، دست را درون آن برده و با اندازه دستان مطابقت دهید تا مطمعن شوید که اندازه دست شما است و در آن حس خوبی را تجربه می‌کنید. با وجود این شرایط، می‌توان گفت آن دستگیره انتخاب مناسبی است؛ چون ممکن است روزی چند بار از این دستگیره‌ها استفاده نمایید. پس باید احساس راحتی در آن داشته باشید.

توجه به ضد زنگ بودن دستگیره‌ها

محیط آشپزخانه محیطی با رطوبت بالا است؛ بنابراین باید از یراق آلات ضد زنگ در آن استفاده شود تا دچار زنگ زدگی نگردند. وجود این دستگیره‌ها ماندگاری آنها را بالاتر می‌برد. هنگام مواجهه با آب، دیگر نگران نخواهید بود، پس بهتر است دستگیره آبکاری شده را در نظر بگیرید تا به مرور زمان تغییر رنگ نداده و اکسید نشوند.

توجه به قیمت دستگیره‌ها برای انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه

اصولاً در خرید هر وسیله یا لوازمی اولین موردی که باید مورد توجه قرار بگیرد، بودجه شما است. انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه هم از این قاعده مستثنی نیست؛ زیرا هر کدام از یراق آلات هم متناسب با متریال به کار رفته در آن دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. قیمت‌های این دستگیره‌ها به طرح و رنگ آنها بستگی دارد. یک سری برندهای ارزان قیمت در بازار وجود دارد که از نظر کیفیتی رنگشان در حد متوسط است. اما دستگیره‌های استیل یا برنز قیمت خیلی بیشتری دارند. دستگیره‌هایی که بلنداند از نظر قیمتی گران‌تر هستند، زیرا مواد خیلی بیشتری صرف آنها می‌شود.

پیشنهاد آرشام دکور: جدیدترین انواع بین کابینتی

جمع بندی نهایی

دستگیره‌ها جزء آیتم‌هایی هستند که زیبایی کابینت آشپزخانه شما را تکمیل خواهند کرد، پس بهتر است در انتخاب آنها دقت کافی بشود. در هنگام خرید آنها چند مورد اضافه هم سفارش دهید که اگر دستگیره مشکلی پیدا کرد، حتما چند عدد اضافه‌تر داشته باشید. شما می توانید برای انتخاب ایده آل نوع کابینت نیز از مقاله راهنمای خرید کابینت ما استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هجده + هفده =

نوشتهٔ پیشین
کابینت pvc و مزایا و معایب آن
نوشتهٔ بعدی
آنچه باید در مورد کابینت حجمی بدانید
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ