نقش هنر در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

هنر عنصری است که در تمامی بخش‌های زندگی افراد ریشه دوانده است. شما هر نوع زیبایی‌ای را که در اطراف خود مشاهده می‌کنید قطعا به نوعی هنر در درون آن نهفته است. یکی از مکان‌هایی که هنر نقش پر رنگی در زیبایی آن دارد، دکوراسیون آشپزخانه است. از انتخاب لوازم موجود در آشپزخانه گرفته تا چینش آن ها همگی تحت تاثیر هنر است. بنابراین به جرات می توان گفت که نقش هنر در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه بسیار پر رنگ است. هنر نه تنها به صورت ذاتی و بر اثر ایده و خلاقیت شکل می‌گیرد، بلکه از یک سری اصول و قوانین نیز پیروی می‌کند. در ادامه شما را با تمامی جزئیات تاثیر هنر در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه آشنا خواهیم کرد.

عوامل موثر در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

قانون مثلث طلایی 

قطعا یکی از فاکتورهایی که باعث زیبایی و جذاب‌تر شدن دکوراسیون آشپزخانه می‌شود، در نظر گرفتن قانون مثلث طلایی در چیدمان لوازم است. ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز از جمله سه راس مثلث هستند که هر کدام باید در مکان مناسبی قرار گیرند. در صورتی که چیدمان مثلث را بر روی قانون مثلث طلایی وضع کنید در واقع شما نیمی از راه را طی کرده اید.

انتخاب سبک

قطعا هر فردی علاقه‌مند به سبک خاصی برای دکوراسیون آشپزخانه خود است. بنابراین پیش از خرید لوازم آشپزخانه باید سبک آن تعیین شود. با توجه به این که بخش مهمی از آشپزخانه توسط کابینت‌ها اشغال می‌شود باید ابتدا سبک مناسبی را برای آن در نظر گرفت. انتخاب سبک مناسب برای آشپزخانه به ابعاد آشپزخانه و سبک سایر قسمت‌های خانه بستگی دارد. آشپزخانه‌هایی که ابعاد کوچکی دارند بهتر است از سبک مدرن استفاده کنند تا با اشغال کمتر فضا باعث بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه شود.

رعایت تناسب‌ها

دومین موردی که در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه باید رعایت کنید، تناسب‌ها است. باید دقت داشته باشید که اجزای مختلف دکوراسیون و لوازمی که برای آشپزخانه تهیه شده متناسب با سبک دکوراسیونی باشد که برای خود انتخاب کرده‌اید. همچنین در هنگام چیدمان باید نسبت‌ها رعایت شود تا زیبایی دکوراسیون آشپزخانه افزایش باید.

تاثیر رنگ ها

یکی از مهم‌ترین عواملی که تاثیر فوق العاده چشمگیری بر روی دکوراسیون آشپزخانه داشته و نشان دهنده هنری عمیق است، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین رنگ برای اجزای آشپزخانه است. رنگ‌ها بر روی روحیه افراد تاثیرات مختلفی دارد. انتخاب رنگ‌های شاد برای دکوراسیون آشپزخانه فضا را از حالت کسلی و یکنواختی خارج کرده و باعث ایجاد روحیه مثبت در ساکین می‌شود. همچنین رنگ‌ها بر روی ابعاد آشپزخانه نیز تاثیر می‌گذارند. بنابراین برای آشپزخانه‌های کوچک باید از رنگ‌های روشن بهره برد تا با روشن‌تر نشان دادن آشپزخانه فضا را بزرگ‌تر کند.

زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

تاثیر نظم در آشپزخانه

از جمله فاکتورهایی که بر روی زیبایی دکوراسیون هر قسمت از ساختمان خصوصا آشپزخانه تاثیر می‌گذارد، نظم در آشپزخانه می‌باشد. امروزه افراد به سمت سادگی روی آورده‌اند و شلوغی باعث ایجاد تنش در آن‌ها می‌شود. بنابراین تا جای ممکن از ابزار و وسایل کمتری استفاده کرده و از قرار دادن لوازم اضافی بر روی کابینت‌ها بپرهیزید. همچنین سادگی و نظم در آشپزخانه به بزرگ دیده شدن فضای آشپزخانه نیز کمک بسیاری می‌کند.

نقش نورپردازی آشپزخانه در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه یکی از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون و زیبایی آن به شمار می‌رود. وجود نور کافی در آشپزخانه نه تنها آشپزخانه را زیباتر جلوه می‌دهد، بلکه باعث آرامش اعصاب نیز می‌شود. میزان نور دریافتی، زاویه تابش آن بر روی اجسام، رنگ نور موجود در فضا، میزان نور و … از جمله فاکتورهای مهم در نورپردازی به شمار می‌رود. همچنین نورپردازی صحیح بر روی ابعاد ساختمان نیز تاثیرگذار است.

انتخاب کابینت‌ها

کابینت‌ها یکی از اجزای جدانشدنی آشپزخانه هستند و بخش عمده‌ای از فضای آشپزخانه به کابینت‌ها تعلق دارد. بنابراین در انتخاب کابینت‌ها باید دقت زیادی شود و در هنگام خرید نه تنها جنبه زیبایی شناسی برای آن در نظر گرفته شود، بلکه جنس و کیفیت آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. امروزه از متریال‌های مختلفی همچون چوب طبیعی، ام دی اف، ممبران، هایگلاس و پلی اورتان برای ساخت انواع کابینت استفاده می‌شود و همه می‌توانند با توجه به شرایط آشپزخانه، سلیقه و بودجه خود، به خرید و نصب انواع کابینت آشپزخانه اقدام کنند.

جمع بندی

همان طور که در بالا مشاهده می‌کنید زیبایی دکوراسیون و جذابیت آن در هنر خلاصه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که نقش هنر در زیباسازی آشپزخانه به حدی است که بدون در نظر گرفتن آن به هیچ عنوان آشپزخانه ای ایده آل نخواهید داشت و بعد از مدتی قطعا از آن دلسرد خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

4 × 1 =

نوشتهٔ پیشین
کابینت آشپزخانه به سبک اروپایی
نوشتهٔ بعدی
کاربرد کابینت رنگی برای آشپزخانه
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ