محبوب‌ترین مدل‌های جزیره آشپزخانه

5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع مدل های جزیره آشپزخانه و ویژگی‌های هر یک آشنا کنیم.

در اکثر خانه‌های ایرانی فضای آشپزخانه، قلب دوم آن خانه به حساب می‌آید، زیرا فضایی است که اعضای خانواده وقت بیشتری را در آنجا سپری می‌کنند. دیزاین آشپزخانه‌ها هم به نحوی طراحی می‌شود که یک دکوراسیون خاص و منحصر به فردی را به وجود می‌آورد. دکوراسیون آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی بر فضا و ظاهر آشپزخانه دارد. دکوراسیون آشپزخانه‌ای که دارای جزیره باشد علاوه بر زیبایی، دسترسی اهالی منزل به آشپزخانه را خیلی راحت‌تر خواهد کرد. جزیره به عنوان میز غذاخوری استفاده می‌شود و حتی خود، بهانه‌ای برای جمع کردن اهالی خانه به دور هم است. حال اگر شما به دنبال سفارش کابینت آشپزخانه هستید و تمایل دارید فضای آشپزخانه را به صورت منحصر به فرد طراحی نمایید، به شما جزیره آشپزخانه را پیشنهاد می‌دهیم که در مدل‌های متعددی ارائه می گردد و محبوب‌ترین آن‍‌ها را در این متن مورد بررسی قرار می‌دهیم.

منظور از جزیره آشپزخانه چیست؟

در تغییر دکوراسیون آشپزخانه و تبدیل آن به یک آشپزخانه جزیره‌ای، قسمتی از فضای وسط آشپزخانه مختص به یک کانتر آزاد خواهد شد. این کانتر آزاد در آشپزخانه جزیره‌ای از هیچ طرف به کانتر دیگر وصل نمی‌باشد، به این قسمت، جزیره گفته می‌شود. قسمت جزیره آشپزخانه کاربردهای فراوانی دارد و اصولا می‌توان از آن به عنوان سینک ظرفشویی یا حتی گاز و یا میز ناهارخوری بهره برد. از ویژگی‌های جزیره آشپزخانه داشتن یک پیشخوان مجزا و بدون اتصال به بدنه آشپزخانه است که امروزه بسیار محبوب می‌باشد.

محبوب‌ترین مدل های جزیره آشپزخانه

انواع جزیره آشپزخانه در طرح‌ها و مدل‌های گوناگونی هستند که در ادامه مطلب به بررسی این طرح‌ها و مدل‌های محبوب می‌پردازیم.

جزیره آشپزخانه کشو دار

جزیره آشپزخانه متحرک

این جزیره که به نام جزیره پایه‌دار و یا چرخ‌دار هم معروف است. بیشتر برای آشپزخانه‌هایی که فضای کمتری دارند، مناسب می‌باشند. یکی از جدیدترین و به روزترین مدل جزیره آشپزخانه هم همین نوع جزیره است. به دلیل متحرک بودن، قابلیت جابجایی وانعطاف پذیری استفاده راحت‌تر از فضا را هم افزایش خواهد داد.

جزیره آشپزخانه شکل u از محبوب‌ترین مدل های جزیره آشپزخانه

در آشپزخانه‌هایی که از کابینت های یو شکل استفاده می‌کنند، به شرطی که عرض مناسبی داشته باشد، می‌توان از جزیره یو شکل هم بهره برد. آشپزخانه یو شکل انعطاف پذیری مطلوبی دارد و حتی می‌توانید از کابینت‌های شبه جزیره برای دکور زیبا و کارایی بهتر آن بهره ببرید. در فضای آشپزخانه‌های که جزیره آنها به صورت یو شکل است، اصولا فضای کافی برای قرار دادن میز ناهار خوری وجود ندارد. پس می‌توانید با وجود جزیره، این مشکل را برطرف نمایید و فضای چهار سویه‌ای را هم فراهم کنید.

جزیره آشپزخانه شکل  T

همانطور که از نام آن برمی‌آید شکل این مدل جزیره تی شکل است. به این صورت که قسمتی از جزیره به عنوان میز غذاخوری و قسمت بیشتری از آن به عنوان میز کار در نظر گرفته می‌شود. با توجه به سلیقه افراد، فضایی که در آشپز خانه موجود است را می‌توان به صورت یکدست و یکپارچه طراحی و اجرا کرد. این نوع جزیره را هم می‌توان از تمام متریال‌های چوبی و یا تمام چوب ساخت.

مدل های جزیره تی شکل آشپزخانه

جزیره آشپزخانه منحنی از دیگر مدل های جزیره آشپزخانه

تمام این شکل و مدل‌هایی که از جزیره‌های آشپزخانه عنوان نمودیم خاص و منحصر به فرد هستند و برای ایجاد حس پویایی و حرکت در محیط آشپزخانه مناسب می‌باشند. با جزیره منحنی تسلط فرد یا خانم خانه‌دار به قسمت‌های مختلف آشپزخانه بیشتر خواهد بود. جزیره آشپزخانه منحنی یک نقطه عطف در دکوراسیون داخلی است.

جزیره آشپزخانه متحرک کشو دار

آن‌هایی که دوست دارند کل فضای آشپزخانه را بدون هیچ مانعی در دسترس خود داشته باشند میز جزیره متحرک انتخاب مناسبی است. ویژگی مهم این  مدل از مدل های جزیره آشپزخانه ، آن است که می‌توانید آن را در هر نقطه از آشپزخانه که مشغول کار هستید، بیاورید و به‌عنوان میز کار استفاده کنید. مدل کشودار این جزیره محل مناسبی برای قرار دادن لوازمی مانند قاشق و چنگال است.

جزیره آشپزخانه شیشه‌ای از زیباترین مدل های جزیره آشپزخانه

استفاده از صفحه شیشه‌ای به عنوان صفحه روی میز جزیره انتخابی هوشمندانه‌ است. شیشه‌های ضخیم و مقاوم همراه با نورپردازی‌های رنگی مخصوص افرادی هستند که سلیقه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد دارند. بطور کلی نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه جلوه بسیار بی نظیری به آن خواهد بخشید.

جزیره شکل آکواریوم از خاص‌ترین مدل های جزیره آشپزخانه

یکی دیگر از جزیره‌هایی که امروز به آشپزخانه‌ها رنگ و لعاب خاصی بخشیده است، همان جزیره آکواریوم است. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به دنبال ایجاد یک خلاقیت جدید در دکوراسیون داخلی‌تان می‌باشید، ما این جزیره را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این نوع جزیره دارای شیشه و آکواریوم مخصوص با ماهی‌های زیبا است که نه تنها فضای کابینت و قفسه را از آن خود می‌کند، لوله کشی برای سینک روی صفحه آن به خوبی جای خواهد گرفت.

جزیره گِرد

این نوع جزیره برای دکوراسیون آشپزخانه های مدرن مناسب هستند و حس پویایی را در محیط آشپزخانه افزایش می‌دهند.

جزیره‌ آشپزخانه گزد

مزایای جزیره‌های آشپزخانه

پیشتر در مورد انواع مدل های جزیره آشپزخانه صحبت کردیم و حتی محبوب‌ترین آن ها را هم معرفی نموده‌ایم. در این بخش به بررسی مزایای آن می‌پردازیم. از مزیت‌های اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • افزایش فضای آشپزخانه
 • افزایش گزینه‌های طراحی
 • دسترسی به هر طرف آشپزخانه
 • تمیز و مرتب بودن آشپزخانه
 • قابلیت تبدیل جزیره به میز ناهار خوری لاکچری
 • توانایی نصب گاز و یا سینک بر روی جزیره آشپزخانه
 • چند برابر شدن زیبایی آشپزخانه و دکوراسیون

معایب جزیره‌های آشپزخانه

همانطور که مشاهده کردید مزایای زیادی برای جزیره‌ای آشپزخانه وجود دار، اما این ساختار دارای معایبی نیز هست. از جمله معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای فضاهای کوچک، ایجاد جزیره نامناسب است؛ زیرا قابلیت ایجاد آن وجود ندارد.
 • نیاز به آشپزخانه‌هایی با متراژ متوسط رو به بالا دارد.
 • بازسازی و تعمیر آنها دشوار و با هزینه‌های گزاف است.
 • محل قرارگیری وسایل آشپزخانه را به طور کلی بر هم خواهد زد.

ابعاد جزیره آشپزخانه چقدر باید باشد؟

در انواع مدل های جزیره آشپزخانه ، ابعاد میز جزیره باید طوری باشد که هم فضای کافی برای کار داشته باشد و هم فضای زیادی از آشپزخانه اشغال نکند. عرض جزیره آشپزخانه بسته به ابعاد آشپزخانه از 1 تا 2 متر و حتی بیشتر طراحی می‌گردد. ارتفاع جزیره آشپزخانه استاندارد 90 سانتیمتر است اما در اندازه‌های 75 سانتیمتری هم طراحی می‌شود که مناسب برای سطح کار است. اگر از جزیره به‌عنوان میز غذاخوری استفاده می‌کنید فاصله صندلی از سطح باید حداقل 30 سانتیمتر باشد.

سخن پایانی

جزیره های آشپزخانه بسیار مدرن و جذاب هستند، به طوری که از تماشای تصویر و منظره آن لذت خواهید برد. قبل از اینکه تصمیم به ایجاد جزیره در آشپزخانه بگیرید، بهتر است متراژ و فضای آشپزخانه را بسنجید، سپس اقدام به انجام نمایید. اگر فکر می‌کنید که ممکن است در انتخاب مدل های جزیره آشپزخانه دچار مشکل هستید و یا برای طراحی دکورسیاون کابینت‌های خود نیاز به کمک و راهنمایی دارید می‌توانید با کارشناسان شرکت آرشام دکور تماس بگیرید. این شرکت دارای تچربه چندین ساله در زمینه طراحی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه و طراحی انواع دکوراسیون داخلی کلاسیک و مدرن است و بیشتر خدمات خود را به صورت اقساطی ارایه می‌دهد. بنابراین از طریق تماس با این شرکت می‌توانید از شرایط سفارش کابینت اقساطی آن نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 + پانزده =

نوشتهٔ پیشین
سبک‌ها و مدل‌های مختلف درب اتاق خواب
نوشتهٔ بعدی
تفاوت کفپوش‌های پارکت و لمینت
مشاوره رایگان
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ