معایب کابینت ام دی اف و راه‌های مقابله با آن

امتیاز دهید

در مورد معایب کابینت ام دی اف چه می‌دانید؟ اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و راه‌های پیشگیری و یا مقابله با این معایب و مشکلات را بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از بهترین و پرکاربردترین اجزای آشپزخانه، کابینت‌ها هستند. کابینت‌ها برای خانم‌ها در دکوراسیون منزل بسیار پر اهمیت هستند. در زمان‌های گذشته کابینت‌ها از نظر تنوع، در چند نوع محدود کابینت‌های چوبی یا فلزی با رنگ‌های متفاوت وجود داشتند. ولی امروزه کابینت‌های متنوعی در بازار موجود هستند. یکی از انواع این کابینت‌ها، کابینت ام دی اف می‌باشد که یکی از محبوب‌ترین انواع کابینت‌ها محسوب می‌شود.

ام دی اف چیست؟

بهتر است قبل از اینکه از معایب کابینت ام دی اف صحبت به میان آوریم، اصلاً ببینیم ام دی اف چه چیزی است؟ MDF مخفف کلمه ی medium density firberboard  است. معنی این عبارت، تخته فیبر با چگالی متوسط می‌باشد. این نوع تخته فیبر در ساخت بسیاری از کابینت‌ها کاربرد دارد. برای تهیه و ساخت ام دی اف سعی می‌شود، که تکه‌های چوب سخت و نرم را با مقداری از رزین و موم مخلوط کنند.  این تکه چوب‌ها را با قرار دادن تحت فشار و حرارت بالا به تخته فیبر تبدیل می‌کنند. ام دی اف در واقع همان خورده‌ها و ضایعات چوب فرآوری شده‌ای است که، به صورت فشرده به یکدیگر چسبیده و روکش می‌شوند.

معایب کابینت ام دی اف

هرچند که این جنس کابینت دارای مزایای بسیاری است، اما ناگفته نماند که دارای عیب‌هایی نیز می‌باشد. این معایب می‌تواند کار با آن را یک مقدار برای ام دی اف دوستان سخت‌تر کند. در اینجا به معایب و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم.

مقاومت پایین ام دی اف در برابر رطوبت

یکی از اصلی‌ترین عیوبی که می‌توان از این نوع کابینت گرفت، عدم مقاومت در برابر رطوبت است. همان‌طور که گفتیم ام دی اف از خرده‌های چوب تشکیل شده است. این مواد و خرده‌های چوب وقتی که با آب برخورد می‌کنند، پوسیده و دچار حالت باد کردگی می‌شوند. ام دی اف در این حالت شکل و فرم خود را از دست می‌دهد. شاید سوال خیلی از شماها این باشد که مگر ام دی اف، روکش ندارد، پس چرا باز هم پوسیده می‌شود؟ درست است که ورق‌های ام دی اف دارای روکش هستند، اما روکش‌ها از مقاومت بالایی برخوردار نبوده و دارای مقاومت نسبی هستند. در نتیجه آب از میان درز و خط و خش‌ها به داخل نفوذ پیدا می‌کند.

راه‌های مقابله با مقاومت پایین ام دی اف در برابر رطوبت

  • برای رهایی از این موضوع باید از ریختن آب بر روی کابینت‌ها و شستشوی آن‌ها اجتناب و دوری شود.
  • حتماً کابینت‌های زیر سینک ظرفشویی را از جنسی انتخاب کنید، که در برابر آب مقاوم باشد (مانند پی وی سی مقاوم)
  • از تجمع بخار در آشپزخانه جلوگیری کنید.
  • کابینت‌ها را به موقع تمیز کنید، که نیاز نباشد به مرور زمان از مواد شوینده و ضدعفونی کننده قوی استفاده کنید.
  • سعی کنید اتصالات کابینت‌ها را به صورت مناسبی وصل و نصب کنید که نشتی آب به داخل کابینت‌ها از بین برود.
  • سینک ظرفشوئی و قسمت‌هایی که احتمال نفوذ آب هست را با چسب آکواریوم کامل پر کنید.
  • اگر در مناطقی که دارای رطوبت است زندگی می‌کنید، کابینت ام دی اف اصلا گزینه مناسبی نیست.
معایب کابینت ام دی اف
راه های پیشگیری از خراب شدن کابینت های ام دی اف

عدم تحمل وزن زیاد

کابینت ام دی اف از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. این مزیت موجب می‌شودکه به راحتی برش بخورد، که این موضوع جز بزرگترین حسن و مزیت آن به شمار می‌آید. اما در کنار همین انعطاف پذیری بالا این ورق‌ها در برابر وزن و فشار بالا آسیب پذیرهستند. به عنوان نمونه اگر در قسمت‌های بالای کابینت‌ها، یعنی در واقع ردیف‌های بالایی آن، وسایل سنگین‌تری بگذارید، کابینت شما مقداری به سمت پایین خم می‌شود. این حالت شبیه آن است که چوب شکم درمی‌آورد. برای مقابله با این مسئله سعی کنید اشیا و اجسام سنگین‌تر را در کابینت‌های پایین‌تر بچینید.

شل شدن اتصالات

یکی دیگر از معایب کابینت ام دی اف آن است که اتصالاتی که اجزای کابینت را به هم وصل می‌کند، به مرور زمان و به خاطر استفاده مکرر شل شده و استقامت خود را کم کم از دست می‌دهند. البته ناگفته نماند که این مشکل در صورت استفاده نامناسب و نامطلوب ایجاد می‌شود. این عیب به اصطلاح رایج بین عامه، معروف به این است که درب‌های کابینت لنگر می‌اندازند.

ساطع شدن مواد شیمیایی از کابینت‌های ام دی اف

در زمان برش و تولید و ساخت ورق‌های ام دی اف، مقدار بسیار کم و ناچیزی از مواد آنها در هوا پخش می‌شود. این مواد برای افرادی که دچار مشکل یا بیماری تنفسی هستند، یک مقدار مشکل ساز می‌شود. بهتر است در آن زمان در منزل حضور نداشته باشند.

پایین بودن عمر کابینت‌های ام دی اف

کابینت ام دی اف نسبت به بقیه انواع کابینت، عمر متوسط، رو به پایین دارد. البته بهایی که شما برای یک متر از کابینت ام دی اف پرداخت می‌کنید، قاعدتاً بسیار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. ولی از نظر طول عمر و پایداری، به صرفه نیست. اگر از آن به خوبی مواظبت کنید، شاید چند سال در آشپزخانه‌ی شما کارایی مطلوبی داشته باشد و عمر مفید خود را نشان دهد. در غیر این صورت مجبور خواهید بود که پس از چند سال کابینت‌های آشپزخانه خود را تغییر دهید.

کابینت ام دی اف
کابینت mdf

محل مناسب زندگی حشرات موذی

همانطور که می‌دانید هرگاه چوب یا کابینت‌هایی از جنس چوب، مرطوب یا خیس شوند، محل مناسبی برای رشد و پرورش حشرات موذی مثل سوسک می‌شود. قاعدتاً کابینت ام دی اف هم از این قاعده مستثنی نیست. برای جلوگیری از این عیب و آسیب مهم که تمام بهداشت منزل را به خطر می‌اندازد، بهتر است از خیس  و مرطوب ماندن کابینت جلوگیری به عمل آورید و حداقل هر سه ماه یکبار کابینت‌ها را تمیز و سمپاشی کنید.

قابل بازیافت نبودن ام دی اف در طبیعت

به دلیل اینکه در امر تولید و ساخت ام دی اف مواد شیمیایی به کار می‌رود، این مواد در طبیعت دیگر قابل بازیافت نمی‌باشند. در واقع زیباترین و جذاب‌ترین کابینت‌های ام دی اف هم چنین ویژگی‌ای ندارند. به امید اینکه روزی بتوان روشی پیدا کرد که، از طریق آن ام دی اف‌های استفاده شده را مجدد استفاده کرد.

آسیب پذیری ام دی اف در برابر مواد شوینده و اسیدی

یکی دیگر از معایب کابینت ام دی اف این است، که این جنس کابینت در برابر مواد شیمیایی و اسید بسیار آسیب پذیرند. زیرا این مواد به رنگ کابینت‌ها لطمه می‌زند. همچنین روکش‌های لمینت کابینت در برابر سابیده شدن و خط و خش ها آسیب پذیر هستند. تا جایی که برای شما امکان پذیر است، مراقب باشید که اشیای خشن و جسم نوک تیز بر روی آنها کشیده نشود. البته حساسیت کابینت ام دی اف به اندازه کابینت‌ های‌گلاس نیست.

مقاله پیشنهادی: تفاوت کابینت های‌گلاس و کابینت ام دی اف

مقاومت پایین در برابر حرارت

کابینت‌های ام دی اف در برابر حرارت و گرمای بسیار زیاد توان مقاومت ندارند و دچار تغییر رنگ می‌شوند. حرارت زیاد موجب پوسته پوسته شدن کابینت می‌گردد. البته مشکل حرارت بیشتر در رنگ‌های  روشن مانند رنگ سفید خود را نشان می‌دهد و در رنگ‌های تیره زیاد مشخص نیست.

سختی تعمیر و ترمیم

یکی دیگر از معایب کابینت های ام‌ دی‌ اف این است، که نیاز به نگهداری فراوان دارند و نسبت به کابینت‌های چوبی به راحتی تعمیر و ترمیم نمی‌شوند. زیرا بعد از خراشیدگی یا آسیب جدی و بریدگی و ترک خوردگی ترمیم آن‌ها بسیار دشوار می‌باشد. چوب را به راحتی می‌توان سنباده زد، ولی در ام دی اف هیچ چاره‌ای برای پنهان کردن آسیب وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یازده + چهارده =

نوشتهٔ پیشین
انواع روکش‌ ام دی اف و کاربرد هر یک از آن‌ها
نوشتهٔ بعدی
مزایا و معایب کابینت ممبران
جهت مشاوره رایگان کلیک کنید
×

ارسال پیام در واتس‌اپ

× واتس‌اپ